26 listopada 2019

Filipiny: cała diecezja będzie celebrować ad orientem

(Boston at English Wikipedia [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)])

Od pierwszej niedzieli adwentu diecezji Maasin na Filipinach liturgia będzie sprawowana wyłącznie ad orientem. Bp Preciosos Cantillas, salezjanin, wydał już odpowiedni dekret.

 

Do diecezji Maasin należy około 750 tysięcy katolików, czyli 89 proc. ludności zamieszkującej jej terytorium. W 42 parafiach pracuje tam 86 księży. Liczba wiernych dynamicznie przyrasta; nie brakuje tez powołań – w ciągu ostatnich 36 lat liczba kapłanów podwoiła się. W diecezji jest też z roku na rok coraz więcej zakonnic.

 

Bp Cantillas jest drugim w historii biskupem Maasin, którą w 1968 wydzielono z archidiecezji Paolo. Został ordynariuszem tej diecezji w roku 1998 z woli św. Jana Pawła II.

 

Dekret w sprawie powrotu do celebracji liturgicznej ad orientem biskup wydał w ostatnią niedzielę listopada, w której Kościół katolicki obchodzi uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

 

Wydaje się, że decyzję hierarchy można rozumieć jako odpowiedź na wezwanie prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Roberta Saraha. Gwinejski purpurat w 2016 roku wezwał biskupów i księży na całym świecie do celebrowania ad orientem od pierwszej niedzieli adwentu tamtego roku. Apel kardynała wywołał w Watykanie ostry sprzeciw; krytycznie ocenił go sam papież Franciszek.

 

Źródło: Katholisches.info

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie