14 listopada 2017

Forum Katolicko-Muzułmańskie o wolności sumienia jako najważniejszym „prawie człowieka”

(fot. flickr / Elias Pirasteh)

Założone m.in. przez Watykan Catholic-Muslim Forum (Forum Katolicko-Muzułmańskie) wydało komunikat, w którym potwierdza się „równą godność i wartość wszystkich osób bez względu na rasę, płeć, religię lub status społeczny i kategorycznie potępia wszelkie próby stereotypowania jakichkolwiek osób lub przypisywania zbiorowej winy za działania jednostek z ich zbiorowości”.

 

Członkowie Forum Katolicko-Muzułmańskiego podkreślili, że „chrześcijanie i muzułmanie uważają, iż wolność sumienia oraz wyznania są najważniejszymi prawami człowieka” i „dlatego nasz wspólny obowiązek wymaga, abyśmy szanowali, zachowywali i promowali takie prawa”.

 

Forum zostało ustanowione w 2008 r. przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego i międzynarodową grupę muzułmańskich uczonych, którzy podpisali „Wspólne Słowo” – list otwarty do ówczesnego papieża Benedykta XVI i innych przywódców chrześcijańskich, nawołujący do dialogu opartego na „wspólnych wartościach”.

 

Czwarte spotkanie Forum odbyło się w dniach 6-8 listopada w Berkeley w Kalifornii. Watykan opublikował wnioski ze spotkania 10 listopada.

 

Chrześcijaństwo i islam nauczają, że „Bóg obdarzył każdą ludzką istotę niezbywalną godnością, z której wywodzą się fundamentalne prawa człowieka, a także zobowiązania rządów do ich ochrony”- stwierdzili uczestnicy spotkania.

 

„Zapewniamy równą godność i wartość wszystkich osób bez względu na rasę, płeć, religię czy status społeczny” – mówili – „i kategorycznie potępiamy wszelkie próby stereotypowania jakichkolwiek ludzi lub przypisywania im zbiorowej winy za działania jednostek z ich zbiorowości”.

 

Dalej dodano, że wolność sumienia i religii są najważniejszymi prawami i dlatego wszyscy wierzący mają obowiązek ich przestrzegać.

 

Uczestnicy stwierdzili również, że ich religie mają „zasoby moralne, intelektualne i duchowe”, które mogą pomóc jednostkom i społecznościom rozwijać się w sposób, który „szanuje wszystkich ludzi i chroni środowisko”.

 

„Wierzymy, że brak bezpieczeństwa, konflikty i rozprzestrzenianie się broni stanowią poważne przeszkody dla realizacji woli Bożej dla ludzkości, jej dobrobytu i wzrostu w pokoju i bezpieczeństwie” – napisano. „Dlatego uważamy za swój moralny obowiązek potępienie wojen i handlu bronią, który je ułatwia, i zamiast tego proponujemy wykorzystanie zasobów ludzkości do osobistego i zbiorowego rozwoju”.

 

Komunikat Forum wpisuje się w szereg inicjatyw – w tym konferencja w Watykanie z udziałem noblistów, przedstawicieli różnych religii i polityków w sprawie zakazu broni jądrowej – podjętych w ostatnich tygodniach przez Stolicę Apostolską w związku z zaostrzeniem sytuacji na arenie międzynarodowej. Papież Franciszek wzywa do rozbrojenia. Zaniepokojony jest pogarszającą się sytuacją na Bliskim Wschodzie (tarcia Iran-Arabia Saudyjska i Liban), osobiście zabiega wraz z całą dyplomacją – z pośrednictwem episkopatu Korei Południowej – o kontakt z reżimem północnokoreańskim, by rozładować napięcia między Waszyngtonem a Pjongjangiem.

 

 

 

Źródło: cruxnow.com
AS

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie