28 lipca 2016

Franciszek potępił ideologiczną kolonizację: pomoc materialną w zamian za przyjęcie haseł fałszywego postępu

(Fot. REUTERS / Alessandro Bianchi / Forum)

W trakcie spotkania z polskimi biskupami papież Franciszek przestrzegał przed skutkami ideologicznej kolonizacji. Takiej, jaka staje się udziałem na przykład wielu państw afrykańskich.


 

Tematy podjęte przez Ojca Świętego w środę podczas wieczornego spotkania z biskupami przybliżył w rozmowie z Radiem Watykańskim arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Odnosząc się do problemu dotykającego Europę coraz boleśniej kryzysu imigracyjnego papież rozróżnił sytuację przybywających na Stary Kontynent w celach zarobkowych oraz uchodźców ze stref objętych konfliktami zbrojnymi. Opowiedział się zdecydowanie za działaniami zmierzającymi do zlikwidowania przyczyn kryzysu, czyli wojen i problemów ekonomiczno-społecznych. W tym kontekście, jak zauważył abp Gądecki, Franciszek skrytykował dokonujące się we współczesnym świecie procesy ideologicznej kolonizacji.

Franciszek posługiwał się przykładami afrykańskich prezydentów, którzy z nim rozmawiali i mówili o tym, że otrzymują obietnice pomocy ze strony pewnych ośrodków międzynarodowych. Ale najpierw muszą bardzo szczegółowo wypełnić formularze, w których pada pytanie o to, czy w danym kraju jest dostępna aborcja i tak zwane małżeństwa homoseksualne. Ponadto wiele innych tego rodzaju pytań, które świadczą o podstępnej kolonizacji ideologicznej danego kraju. Bo ci prezydenci przyjmują pieniądze i podporządkowują się narzuconej ideologii, zmieniają prawodawstwo – relacjonował słowa Franciszka przewodniczący KEP. Papież nazwał takie procesy cofaniem się cywilizacji. Określił obecne czasy jako epokę „ataku na Stwórcę i dzieło stworzenia, które zostało w formie niedoskonałej przekazane człowiekowi, żeby je doskonalił”.

To wszystko, co miało służyć doskonaleniu, obróciło się w zniszczenie – przytoczył papieskie słowa ksiądz arcybiskup.

RoM

Radio Watykańskie

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie