7 kwietnia 2020

Francja: arcybiskup Paryża będzie modlił się w katedrze Notre Dame

(Fot. Reuters / Forum)

W Wielki Piątek 10 kwietnia arcybiskup Paryża Michel Aupetit będzie modlił się za zamkniętymi drzwiami paryskiej katedry Notre Dame. Podczas adoracji relikwii Korony Cierniowej towarzyszyć mu ma zaledwie kilka osób, zgodnie z zaostrzonymi przepisami bezpieczeństwa.

 

15 kwietnia minie rok od pożaru świątyni. Kilka dni przed rocznicą dramatycznego wydarzenia metropolita paryski, arcybiskup Michel Aupetit będzie modlił się we wnętrzu świątyni, w towarzystwie zaledwie kilku osób, adorując relikwie korony cierniowej – jednej z najcenniejszych i najsłynniejszych relikwii przechowywanych we Francji. Przechowywane w katedralnym skarbcu, zostały one uratowane z ubiegłorocznego pożaru i są obecnie w Luwrze. W najbliższy piątek zostaną przeniesione do katedry, gdzie odbędzie się modlitwa z udziałem m.in. biskupa pomocniczego Paryża Denis Jachiet i rektora świątyni ks. prał. Patricka Chauvet. Nabożeństwo zostanie odprawione w kaplicy w głębi absydy kościoła, u stóp Piety i krucyfiksu, który ocalał z pożaru i stał się wymownym symbolem ocalenia świątyni w ubiegłym roku.

Zbierzemy się wokół Korony Cierniowej, odprawię krótką medytację – zapowiada arcybiskup Paryża. – Nie znamy przyczyn tak epidemii, jak i pożaru. Ale na wzór Maryi u stóp krzyża, możemy pokładać naszą nadzieję w Bogu, który wyprowadza ze zła większe dobro. To nie Bóg stworzył chorobę, nie spowodował On pożaru ani nie umieścił Swojego Syna na krzyżu. Ale to Bóg Go wskrzesił z martwych!

Oprócz duchownych, w katedrze Notre Dame de Paris będzie obecnych troje artystów: skrzypek i dwoje aktorów, którzy odczytają fragmenty wybitnych dzieł o tematyce pasyjnej i poświęconych paryskiej katedrze. – Chcemy dawać nadzieję. Notre Dame żyje, a tym, co utrzymuje ją przy życiu, jest modlitwa wiernych – podkreśla hierarcha.

W Wielki Piątek francuskie media będą transmitowały m.in. nabożeństwo Drogi Krzyżowej, odprawiane o godz. 15:00 w sanktuarium w Lourdes. Z kolei Msza Święta w Niedzielę Zmartwychwstania, która co roku była odprawiana w stołecznej katedrze, będzie tym razem celebrowana w paryskim kościele Saint-Germain l’Auxerrois.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie