13 marca 2020

Francja ogranicza liczbę wiernych na Mszach świętych. W kościele co najwyżej sto osób

(Bazylika Sacre Coeur w Paryżu, fot. Charles Platiau/Reuters)

O to, aby w jednej Mszy uczestniczyło nie więcej niż sto osób zaapelował abp Eric de Moulins-Beaufort, przewodniczący Konferencji Biskupów Francji. W związku z wprowadzeniem przez władze Francji środków mających zabezpieczać przed szerzeniem się koronawirusa, hierarcha wskazał, że cały Kościół powinien uczestniczyć w „narodowej solidarności” w walce z COVID-19.

 

Abp Moulins-Beafort zwrócił się do instytucji kościelnych o rezygnację ze zgromadzeń liczących, zgodnie z zarządzeniem władz, powyżej stu osób. Zalecił również, aby w żadnych spotkaniach organizowanych przez Kościół nie brały udziału osoby powyżej 70. roku życia, ze względu na to, że są one szczególnie podatne na zarażenie się. Dotyczy to pielgrzymek, spotkań parafialnych, czuwań modlitewnych itp. Ruchy kościelne powinny zastanowić się też nad zasadnością odbywania zaplanowanych wcześniej spotkań.

 

Gdy chodzi o Msze święte i sprawowanie sakramentów, przewodniczący Episkopatu Francji prosi o przestrzeganie wprowadzanych środków ostrożności, takich, jak: nieprzekraczanie progu stu osób na niej obecnych oraz siadanie na co drugim krześle w co drugim rzędzie. Ponadto, tam, gdzie to możliwe, zaleca zwiększenie liczby Mszy w ciągu weekendu i zwolnienie osób powyżej 70. roku życia z obowiązku udziału w niedzielnej Eucharystii. 

 

Przyznając, że ograniczenia w dostępie do sakramentów będą powodem cierpienia dla katolików, abp de Moulins-Beaufort wskazał, że media katolickie proponują transmisje Mszy i Liturgii Godzin, choć jak zaznaczył, „nie zastąpi to zwyczajnego życia kościelnego”.

 

Przypomnijmy, że w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Oznacza to m.in. zamknięcie granic dla obcokrajowców, a także poważne ograniczenia dla zgromadzenia się osób w jednym miejscu, niezależnie od okoliczności. Decyzja premiera sprawia, że na niedzielnych Mszach świętych, w kościołach będzie mogło przebywać jednocześnie co najwyżej 50 wiernych.

 

 

Źródło: KAI, TVP Info

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie