8 lutego 2019

Francja rezygnuje z przyjęcia imigrantów ekonomicznych ze statku Sea Watch

(Fot. REUTERS/FORUM)

Pomimo złożonych wcześniej deklaracji, Francja zdecydowała się nie przyjmować grupy imigrantów ekonomicznych, którzy dopłynęli do granic Europy dzięki wsparciu organizacji Sea Watch. Imigranci mieli zostać przejęci przez Francję z portu na Sycylii.

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Włoskiej poinformowało, że imigranci, którzy dotarli na Sycylię dzięki pomocy organizacji Sea Watch, nie zostaną przekazani Francji. Władze w Paryżu wycofały się z umowy o przyjęciu imigrantów ekonomicznych, która została zawarta w porozumieniu z włoskim rządem w Rzymie. Powodem wycofania się z umowy są napięcia wywołane wsparciem ruchu „żółtych kamizelek”, którego udzielił przeciwnikom Emmanuela Macrona wicepremier Włoch, Luigi Di Maio.

 

Włoski polityk poparł żądania „żółtych kamizelek”, które m.in. domagają się dymisji francuskiego rządu, a także rezygnacji samego prezydenta Emmanuela Macrona. Napięcie pomiędzy oboma krajami wzrosło także po tym, gdy francuski ambasador urzędujący we Włoszech, został wezwany do swojego kraju. Takie sytuacje mają miejsce tylko w nadzwyczajnych sytuacjach. MSZ Francji podkreśla, że jest zaniepokojone oskarżeniami i atakami, które padają pod adresem władz w Paryżu. 

 

Jak wynika z informacji podawanych przez MSW Republiki Włoskiej, pierwotnie Francja zadeklarowała przejęcie grupy 60 imigrantów, którzy trafili do Europy na statku niemieckiej organizacji Sea Watch. Imigranci przebywają aktualnie w obozie na Sycylii, ale w związku z decyzją Francji, nie wiadomo jaki czeka ich los. Francuskie władze zapowiedziały jednak, że będą w stanie wykonać gest dobrej woli i przyjąć do siebie osoby, którym przysługuje prawo do ochrony humanitarnej. Paryż nie zgodzi się jednak na przyjęcie imigrantów ekonomicznych. 

 

Przypomnijmy, że po zmianie władzy we Włoszech, premier Giuseppe Conte oraz szef MSW Matteo Salvini zapowiedzieli, że ich kraj nie będzie przyjmował już imigrantów z Bliskiego Wschodu oraz Afryki. 

 

 

Źródło: wp.pl

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie