26 marca 2021

Fundusz Odbudowy czasowo wstrzymany. Jest orzeczenie Trybunału w Karlsruhe

(Sędziowie Trybunału w Karlsruhe, fot. YouTube)

Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe orzekł, że prezydent Republiki Federalnej Niemiec nie może jeszcze podpisać ustawy ratyfikującej unijny Fundusz Odbudowy. Idzie o skargę, jaką zgłosiła grupa profesorów ekonomii. Ich zdaniem uwspólnotowienie długu jest nielegalne.

 

Obie izby niemieckiego parlamentu zaakceptowały już w tym tygodniu Fundusz Odbudowy Unii Europejskiej, który ma w teorii wesprzeć gospodarkę w Europie po koronawirusie. Wskutek zgody na Fundusz Odbudowy dojdzie do praktycznego uwspólnotowienia długu. Na to nie chce zgodzić się grupa niemieckich profesorów ekonomii skupionych wokół założyciela partii Alternatywa dla Niemiec, jej byłego szefa Bernda Lucke.

 

W ich ocenie europejskie traktaty zobowiązują Unię Europejską do tego, by w całości finansowała swój budżet z własnych środków; to oznacza, że nie może zaciągnąć długu. Według profesorów państwa unijne powinny nadal zaciągać zobowiązania na własną odpowiedzialność. Fundusz Odbudowy stanie się tymczasem początkiem budowy Unii Długów, jak piszą autorzy skargi do Trybunału w Karlsruhe. W ich ocenie oznaczałoby to przerzucanie ciężaru finansowego przez część krajów Unii Europejskiej między innymi na Niemcy.

 

W efekcie skargi Trybunał Konstytucyjny musi sprawdzić zgodność ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy z niemiecką konstytucją.

 

Fundusz nie wejdzie w życie, jeżeli nie ratyfikują go wszystkie kraje członkowskie UE.

 

Źródła: jungefreiheit.de

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie