28 marca 2021

Gdańsk: Bieg Równości w solidarności z aktywistami z „Homokomanda” LGBT

(Gdański Bieg Równości, fot. Łukasz Dejnarowicz/FORUM)

W Gdańsku odbył się Bieg Równości, który miał być wyrazem solidarności z osobami homoseksualnymi, zaangażowanymi w formację „Homokomando”. Wspólny bieg sympatyków ruchu LGBT odbył się pomimo zakazu zgromadzeń publicznych.  

 

Bieg rozpoczął się punktualnie o godz. 10:00, a na starcie pojawiło się kilkudziesięciu uczestników. Uczestnicy happeningu mieli ze sobą tęczowe flagi – symbol ruchu LGBT. Organizatorzy przedsięwzięcia twierdzą, że nie złamali obostrzeń nałożonych przez władze. Są zdania, że brali udział w treningu na świeżym powietrzu. Na miejscu interweniowała policja, która informowała uczestników, że biorą udział w nielegalnym zgromadzeniu.

 

Całe wydarzenie było przygotowane jako wyraz solidarności z formacją określaną mianem „Homokomanda”. Jest to grupa skupiająca w swoich szeregach homoseksualistów i sympatyków ruchu LGBT. O grupie zrobiło się głośno, gdy kilka dni temu aktywiści wspólnie przebywali w gdańskim parku im. Ronalda Reagana. Miejsce, w którym ćwiczyli prowokacyjnie oznaczyli tęczową flagą LGBT, co wywołało oburzenie grupy kilku przechodniów. Mężczyźni mieli zaatakować słownie i fizycznie aktywistów z „Homokomanda”.

 

Internauci komentujący sprawę w sieci zauważają, że wydarzenie miało wymiar kolejnej prowokacji. Bieg Równości w Gdańsku zaplanowano bowiem na Niedzielę Palmową. W archidiecezji gdańskiej był to również dzień ingresu nowego Metropolity – abp Tadeusza Wojdy.

 

Warto podkreślić, że aktywiści LGBT nie tylko szybko wykorzystali zdarzenie z parku im. Ronalda Regana do promowania swoich idei – poprzez organizację tzw. Biegu Równości. Dodatkowo utworzyli zbiórkę środków dla Stowarzyszenia Na Rzecz Osób LGBT Tolerado. W serwisie Zrzutka.pl informowali, że zbiórka jest organizowana na pokrycie zakupu „tęczowych holiproszków”, a także druku plakatów oraz przygotowania ścianki.

 

Organizatorzy zbiórki informowali, że celem podstawowym jest zebranie 5 tys. zł, ale jeśli uda się zebrać 10 tys. zł to wszyscy uczestnicy otrzymają tęczowe kominy. Jak wynika ze strony Zrzutka.pl, już po zakończeniu Biegu na koncie znalazło się 4600 zł, które wpłaciło 71 osób.

 

 

Źródło: trójmiasto.wyborcza.pl, zyciepomorza.pl, zrzutka.pl

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(20)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy