20 września 2014

Grunwald: archeologiczne odkrycia potwierdzają historyczne przekazy o bitwie

(fot. pam)

Dziś pod Grunwaldem zakończyły się prace archeologiczne. W czasie badań terenu archeolodzy znaleźli głownię miecza, groty strzał, krzyżackie monety i inne zabytkowe przedmioty. W badaniach uczestniczyło ponad 50 archeologów i detektorystów wyposażonych w wykrywacze metalu, skanery i georadary. Wyprawa miała pomóc w odnalezieniu Doliny Wielkiego Strumienia, gdzie – według opisów Jana Długosza – wojska polsko-litewskie walczyły z Krzyżakami.

 

Jak podaje „Nasz Dziennik”, przez ostatni tydzień w okolicach wsi Grunwald przy pomocy nowoczesnych urządzeń szukano śladów po jednej z największych bitew średniowiecza.

 

Archeolog dr Piotr Nowakowski, który kierował pracami poszukiwaczy, wyjaśnia, że taka metodologia badań sprawdziła się i warto je powtarzać w kolejnych latach. – Może nie nastąpił jakiś przełom, ale udało się nam potwierdzić, że walki toczyły się na całym terenie, który zdążyliśmy przebadać, bo wszędzie znajdowaliśmy drobne ślady po bitwie – wyjaśnił.

 

Dyrektor Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem Szymon Drej wyjaśnił, że zabytkowe znaleziska – po opracowaniu przez archeologów i konserwacji – będą pokazane zwiedzającym. Ocenił, że tegoroczne poszukiwania zakończyły się sukcesem i warto objąć nimi w przyszłości kolejne tereny.

 

Źródło: naszdziennik.pl

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie