13 czerwca 2015

Gwałtownie wzrasta liczba afrykańskich emigrantów we Włoszech i w Grecji

(fot. Wikimedia Commons)

Rzecznik prasowy Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), Adrian Edwards, poinformował w Genewie, o »dramatycznym wzroście« liczby emigrantów docierających do Włoch i Grecji. W tym roku do Europy przybyło w ten sposób już 103 tys. osób.

 

Tylko w ubiegłą sobotę i niedzielę na Morzu Śródziemnym uratowano 6 tys. emigrantów w ramach europejskiej operacji TRITON. Najwięcej uchodźców pochodzi z Afryki subsaharyjskiej. Są wśród nich dzieci i kobiety w ciąży.

 

UNHCR zwiększa swoją obecność i działalność w Grecji i na południu Włoch starając się odpowiedzieć na niespotykaną dotąd falę emigracji. Od początku br. 54 tys. ludzi dotarło do Włoch, 48 tys. do Grecji, 91 do Malty i 920 do Hiszpanii.

 

W roku 2014 do państw Unii Europejskiej przybyło nielegalnie 283 tys. emigrantów. 220 tys. z nich dotarło tu przez Morze Śródziemne, w tym 171 tys. do Włoch. Ta droga wciąż jest preferowana przez uchodźców i przemytników ludzi. Dla porównania, w 2012 r. do Europy dostało się 40 tys. osób, w roku 2013 było ich 64300.

 

Operacja TRITON jest prowadzona przez FRONTEX (Agencję Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej). Uczestniczy w niej 26 krajów.

 

W minioną niedzielę kolejna grupa emigrantów dobiła do brzegów Włoch. Trzy północe regiony (Liguria, Lombardia i Wenecja Euganejska) zapowiedziały, że nie będą więcej przyjmować nowych obcokrajowców.

 

Według Międzynarodowej Organizacji ds Migracji (OIM) obecnej w Grecji, 1770 osób, w tym dzieci i kobiet zmarło lub zaginęło próbując przepłynąć Morze Śródziemne.

 

FLC  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie