8 maja 2020

Hierarchowie z Niemiec i Anglii wzywają, by nie chodzić do kościoła

(fot. Peter Byrne Archiwum: PA Images)

Niezwykłe głosy płyną z Kościoła katolickiego w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Dwóch czołowych hierarchów wzywa wiernych, by nie chodzili do kościoła. Według wiceszefa Episkopatu Niemiec bp. Franza-Josefa Bodego oraz według prymasa Anglii i Walii, kard. Vincenta Nicholsa, niepójście na niedzielną Mszę świętą jest wyrazem miłości bliźniego.

 

W Republice Federalnej Niemiec kościoły są stopniowo otwierane od około połowy kwietnia. Obecnie publiczna Msza święta, wprawdzie z różnymi ograniczeniami liczbowymi, jest sprawowana już w większości diecezji. Mimo tego wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Franz-Josef Bode uważa, że katolicy nie powinni chodzić do kościoła.

 

W liście do diecezjan biskup napisał, że wprawdzie cieszy się z umożliwienia publicznej celebracji liturgii, ale z drugiej strony uważa, że rezygnacja z udziału w Mszy świętej „może być w związku z zasadą miłości bliźniego koniecznością tej chwili”. Hierarcha stwierdził, że zdrowie i wygaszenie epidemii są priorytetem. W Dolnej Saksonii, gdzie znajduje się diecezja Osnabrück kierowana przez bp. Bodego, kościoły otwarto 6 maja; w samej diecezji jednak stanie się to dopiero 11 maja.

 

Z jeszcze ostrzejszym apelem do wiernych wystąpił prymas Anglii i Walii, kard. Vincent Nichols. Na Wyspach kościoły są wciąż zamknięte. Brytyjscy katolicy prosili niedawno biskupów o otwarcie kościołów i umożliwienie im uczestnictwa we Mszy świętej. Kard. Nichols postanowił odpowiedzieć na to w liście. Przypomniał wiernym, że kościoły zostały zamknięte „z powodu restrykcji nałożonych przez rząd”, które hierarchowie popierają.

 

„Restrykcje są wciąż na miejscu jako część wielkiego wysiłku na rzecz zatrzymania tego zabójczego wirusa. Takie działanie jest poważnym imperatywem moralnym. Zachowania z tym sprzeczne byłyby zagrożeniem dla życia i stąd wielkim skandalem”, stwierdził.

 

Już wcześniej brytyjscy biskupi wskazywali, że w pełni popierają zamknięcie kościołów. Odegrali też istotną rolę w wydaniu przez rząd stosownej decyzji; w marcu prof. Jim McManus, członek komisji zdrowia przy brytyjskim Episkopacie, rozmawiał z przedstawicielami rządu i uświadomił im, że w kościołach może dochodzić do zakażeń; w specjalnym oświadczeniu pisały o tym wprost władze archidiecezji Westminster kierowanej przez kard. Nicholsa. „Pozostawienie kościołów otwartymi dawałoby niespójny przekaz i stąd muszą pozostać zamknięte – dla dobra innych i zatrzymania zakażeń”.

 

Źródła: Katholisch.de, LifeSiteNews.com

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie