30 stycznia 2021

Hiszpania: Akcja niszczenia „niepoprawnych” krzyży. Władze burzą je i rzucają na śmietniki

(Fot. Pixabay)

Jak podaje hiszpański dziennik El Mundo, Rzecznik Praw Obywatelskich Andaluzji chce likwidacji krzyży upamiętniających rządy gen. Francisco Franco.

 

Jesus Maeztu, Rzecznik Praw Obywatelskich w Andaluzji, chce usunąć z przestrzeni publicznej wszelkie elementy nawiązujące do okresu rządów gen. Francisco Franco – także krzyże. Jak podaje dziennik El Mundo, andaluzyjski RPO powołuje się na Prawo Pamięci Historycznej przyjęte przez rząd Zapatero w 2007 roku.

 

Prawo nakładało obowiązek usunięcia z przestrzeni publicznej symboli upamiętniających i wychwalających rządy gen. Franco. Skutkowało to jak dotąd między innymi w burzeniu pomników oraz zmienianiu nazw ulic.

 

Aktualny hiszpański rząd, kierowany przez lewicowca Pedro Sancheza, przygotowuje projekt Ustawy o Pamięci Demokratycznej. Jak wskazuje sama nazwa, Pamięć Demokratyczna nie jest tym samym, co pamięć; jest pamięcią zmienioną podług ideologicznego – demokratycznego – klucza.

 

Krzyż był szeroko rozpowszechniony jako symbol frankistowski, znajdował się we wszystkich miejscowościach – powiedział w rozmowie z El Mundo Cecilio Gordillo, koordynator ds. „przywrócenia pamięci” historycznej w Andaluzji.

 

Gordillo jest byłym księdzem. Obecnie przygotowuje teraz wykaz krzyży w Andaluzji. Będą opisane i sfotografowane. Te, które zostały ustawione celem uczczenia ofiar, jakie ponieśli zwolennicy gen. Francisco Franco, mają zostać zburzone. Na liście do wyburzenia znalazło się póki co 19 krzyży, w tym krzyż z miejscowości obok Sewilli, stolicy Andaluzji.

 

Krzyże zresztą są burzone już teraz. Według El Mundo już tydzień temu w andaluzyjskiej miejscowości Aguilar de Frontera lewicowa burmistrz Carmen Flores nakazała usunąć krzyż stojący u wejścia do kościoła zakonu Karmelitanek Bosych. Krzyż stanął tam w 1938 roku i został uznany za frankistowski. Zrujnowany krzyż rzucono na śmietnik. 

 

Źródło: TVP Info

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(18)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy