2 października 2020

Hiszpania: biskupi wzywają rząd do pozostawienia krzyża w Dolinie Poległych

(Fot. Pixabay)

Biskupi Hiszpanii wezwali w piątek rząd Pedra Sancheza do odstąpienia od zamiaru usunięcia krzyża z podmadryckiej Doliny Poległych, w której znajduje się mauzoleum wojny domowej z lat 1936-1939. Stwierdzili, że działanie takie byłoby sprzeczne z ideą pojednania, którego symbolem jest krzyż, zaś rządowy projekt przepisów o tzw. pamięci demokratycznej nazwali próbą napisania przez centrolewicowy gabinet „oficjalnej historii” kraju. Rzecznik Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej bp Luis Argüello określił działania rządu jako „próbę wprowadzania poprawek” do porozumień zawartych w okresie przejścia Hiszpanii z dyktatury do demokracji.

 

Możliwość usunięcia krzyża pojawiła się wraz z zatwierdzeniem przez gabinet Sancheza we wrześniu projektu o pamięci demokratycznej. Na podstawie tych przepisów mauzoleum w Dolinie Poległych miałoby zostać zdesakralizowane, co oznaczałoby konieczność usunięcia z tego miejsca zakonników, a także symboli religijnych, w tym górującego nad Doliną Poległych 150-metrowego krzyża.

 

Pod koniec września kardynał Juan José Omella, przewodniczący Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej, wezwał rząd Sancheza do odstąpienia od próby desakralizacji Doliny Poległych, przestrzegając, że mogłoby to doprowadzić do dalszych konfliktów w tym kraju. Kardynał stwierdził, że politycy „powinni raczej szukać zgody i pojednania, zostawiając tematy polemiczne”.

 

24 października 2019 r. z inicjatywy pierwszego rządu Sancheza z bazyliki w mauzoleum w Dolinie Poległych wydobyto prochy gen. Francisco Franco, które następnie zostały przeniesione na położony w podmadryckiej miejscowości El Pardo cmentarz Mingorrubio. Wydarzeniu temu, jak przypominają hiszpańskie media, towarzyszyły protesty części społeczeństwa.

 

KAI

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie