22 kwietnia 2019

Horror na Sri Lance trwa! Bilans ofiar wzrósł do 290 osób. Służby rozbroiły kolejną bombę

(REUTERS/Athit Perawongmetha/FORUM)

„Do 290 wzrósł bilans zabitych podczas ataków bombowych na kościoły i hotele na Sri Lance w Wielką Niedzielę. Liczba rannych sięga 500” – poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek rzecznik policji na Sri Lance Ruwan Gunasekera. Jak dotąd służby zatrzymały 24 osoby podejrzane o udział w zamachu. Żadna organizacja nie przyznała się do ich przeprowadzenia.

 

Gunasekera podkreślił, że nie jest to ostateczny bilans wielkanocnej tragedii na Sri Lance. Dodał, że identyfikacja ofiar może potrwać tygodnie, a nawet miesiące, ponieważ ich ciała są strasznie zmasakrowane. Wśród zamordowanych było co najmniej 35 cudzoziemców.

 

Policja na Sri Lance w niedzielny wieczór znaleźli furgonetkę, którą najprawdopodobniej zamachowcy przyjechali do Kolombo. Udało im się również zabezpieczyć lokale, w których mordercy się ukrywali przed niedzielną rzezią.

 

To jednak nie wszystko. Funkcjonariusze zlokalizowali kolejną bombę domowej roboty, którą zamachowcy mieli zdetonować na drodze prowadzącej na międzynarodowe lotnisko w Kolombo.  Dzięki szybkiej interwencji saperów udało się ją rozbroić i zneutralizować przez co nikt nie ucierpiał.

 

Jak podaje agencja Reutera „policja wszczęła dochodzenie w sprawie niedopełnienia procedur i błędów służby wywiadu, co umożliwiło ataki bombowe w 9 miejscach jednocześnie – w kościołach i w luksusowych hotelach”.

 

„Niektórzy oficerowie wywiadu wiedzieli o przygotowywanych atakach, ale ich ostrzeżenia dotarły z opóźnieniem. Muszą być podjęte specjalne kroki wyjaśniające, dlaczego te ostrzeżenia zignorowano”, napisał na Twitterze szef resortu telekomunikacji na Sri Lance Harin Fernando. Z kolei minister integracji narodowej, języków oficjalnych i hinduizmu – Mano Geneshan podał, że agenci bezpieczeństwa pracujący na rzecz jego resortu „wiedzieli o zamachu”.

 

Wiceminister obrony Ruwan Wijewardene przekazał, że większość z eksplozji to samobójcze ataki terrorystyczne. Na razie nikt nie przyznał się do ich przeprowadzenia, ale zdaniem wiceministra winę ponoszą religijni ekstremiści.

 

Źródło: rmf24.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie