22 listopada 2019

Indie: hinduscy fundamentaliści chcą ustawy zakazującej nawracania się na chrześcijaństwo

(Fot. Reuters / Forum)

Komisja Ustawodawcza indyjskiego stanu Uttar Pradesh zgłosiła radykalny projekt ustawy, dotyczący zmiany wyznania. Nowe prawo ma zostać przyjęte jeszcze przed Bożym Narodzeniem i będzie oznaczało w praktyce zakaz nawracania z hinduizmu na inne wyznania. W szczególności jednak chodzi o chrześcijaństwo, ponieważ dzięki pracy m.in. katolickich misjonarzy, hinduiści coraz częściej dokonują konwersji.

 

Z propozycją nowego, zaostrzonego prawa zapoznał się już premier stanu Yogi Adityanath, znany kapłan hinduski, wrogo nastawiony do mniejszości religijnych. W przeszłości wielokrotnie krytykował m.in. dzieła miłosierdzia prowadzone przez zgromadzenie Misjonarek Miłości, założone przez Matkę Teresę z Kalkuty. Sekretarz władz stanowych Sapna Tripathi oświadczyła, że „propozycję przedłożono razem ze stanowym projektem ustawy o wolności religii 2019”.

 

Przewodniczący Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan (GCIC) Sajan K. George w rozmowie z włoską agencją misyjną AsiaNews ostro potępił nowe przepisy i przypomniał, że „Indie są demokratycznym państwem świeckim”. Podkreślił, że proponowana przez rząd stanowy nowa ustawa, która chce karać za „przymusowe nawrócenia”, łamie gwarancje konstytucyjne zawarte w art. 21 ustawy zasadniczej.

 

Rozmówca zwrócił uwagę, że Uttar Pradesh jest stanem o bardzo dużej liczbie ataków na chrześcijan, a duchowni i świeccy są regularnie przedmiotem ataków i napaści. Spotkania i zgromadzenia modlitewne chrześcijan są często przerywane, a narażoną na ataki wspólnotę chrześcijańską oskarża się fałszywie o siłowe dokonywanie nawróceń. Każdy rodzaj działalności społecznej postrzegany jest jako próba skuszenia [niechrześcijan] lub nieuczciwe nawracanie – zauważył przewodniczący GCIC. Dodał, że skrajnie prawicowe grupy fundamentalistów współdziałają w tym stanie z policją i wysuwają bezpodstawne oskarżenia.

 

Zdaniem Sajana K. George’a kobiety chrześcijańskie „są molestowane, a grupy ‘strażników hinduskich’ nieustannie śledzą i występują przeciw wszelkim rzeczom, które uważają za antyhinduskie”. Teraz, gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia, ten projekt nowych przepisów będzie narzędziem w rękach administracji stanowej do zastraszania niewielkiej społeczności chrześcijańskiej – zaznaczył rozmówca AsiaNews. Dodał, że Ogólnoindyjska Rada Chrześcijan „modli się o bezpieczeństwo i zachowanie życia, własności i wolności wierzących w Jezusa w stanie Uttar Pradesh”.

 

 

Źródło: KAI

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie