28 marca 2021

Indonezja: zamach terrorystyczny na katolicką katedrę. Rannych jest co najmniej 14 osób

(Zdjęcie wykonane po wybuchu, fot. Herwin Bahar/ZUMA Press)

Śmierć dwóch zamachowców i co najmniej 14 osób rannych – to skutek porannego ataku terrorystycznego przed katolicką katedrą w mieście Makassar na indonezyjskiej wyspie Celebes. To kolejny zamach na katolików w Indonezji. Poprzednie ataki były przeprowadzane przez muzułmańskich radykałów.

 

Dwaj zamachowcy samobójcy, którzy dokonali eksplozji, przyjechali na motocyklu i wysadzili się przed główną bramą świątyni. Zamierzali wejść na teren kościoła, ale ochrona nie pozwoliła im na to – wyjaśnił rzecznik lokalnej policji. Obaj zamachowcy zginęli w wybuchu, a motocykl został zniszczony. „Zbieramy ludzkie szczątki, abyśmy mogli zidentyfikować płeć zamachowców – samobójców” – dodaje policja. Co najmniej 14 osób zostało rannych, w tym pięciu wiernych, którzy właśnie wyszli z kościoła. 

 

Prezydent Indonezji, Joko Widodo, wyraził „stanowcze potępienie” ataku, wzywając obywateli do „zachowania spokoju” i podkreślił, że „państwo gwarantuje bezpieczeństwo wiernych”. „Zdecydowanie potępiam ten akt terroryzmu i nakazałem szefowi policji dokładne zbadanie organizacji podejrzanych i zdemaskowanie jej do korzeni” – powiedział Widodo w telewizyjnym wystąpieniu. „Terroryzm jest zbrodnią przeciwko ludzkości i nie ma nic wspólnego z żadną religią” – stwierdził Widodo. Indonezyjski prezydent wezwał następnie do modlitwy o szybki powrót do zdrowia osób rannych. 

 

W Indonezji, najludniejszym na świecie kraju zamieszkanym przez większość muzułmańską, kościoły chrześcijańskie są często celem islamskich ekstremistów. W maju 2018 r. w wyniku ataku na trzy kościoły na wyspie Jawa, do którego później przyznało się tzw. Państwo Islamskie, zginęło 13 osób.

 

 

Źródło: KAI, TVP Info, Twitter

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(7)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie