15 lipca 2021

Indyferentyzm w natarciu? W Ur powstanie kościół pw. Abrahama, „ojca wszystkich wierzących”

W miejscu urodzin Abrahama ma powstać kościół oraz sala spotkań dla pielgrzymów. Według inicjatorów byłyby to ważny punkt odniesienia dla przedstawicieli chrześcijaństwa, islamu i judaizmu przybywających do Ur, które w czasie swej historycznej pielgrzymki do Iraku odwiedził Papież Franciszek.

Projekt docenienia miejsca, w którym Abraham został przez Boga powołany i rozpoczął swą drogę ku Ziemi Obiecanej, został przedstawiony przez irackiego inżyniera Adoura Ftouhiego Boutrosa Katelmę, który zobowiązał się jednocześnie sfinansować całą inwestycję i przekazać ją chaldejskiemu patriarchatowi. Proponuje on, by kościół nosił wezwanie – Abrahama, ojca wszystkich wierzących, a sala spotkań była dedykowana Papieżowi Franciszkowi, który w tym miejscu przewodniczył międzyreligijnej modlitwie o pokój i międzyludzkie braterstwo, w której wzięli udział chrześcijanie, żydzi i muzułmanie.

Projekt pobłogosławił chaldejski patriarcha Iraku, a swą aprobatę dla budowy świątyni potwierdził premier tego kraju, Mustafa al Kadhimi. Kard. Louis Sako wyraził nadzieję, że modlitwa, która wybrzmiała w tym miejscu, a teraz budowa kościoła, przyniosą Irakowi zgodę i pojednanie.

Wesprzyj nas już teraz!

Kościół chaldejski jest w pełnej jedności ze Stolicą Apostolską. 

Obecnie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich trwa budowa Domu Abrahama. To kompleks trzech świątyń - kościoła, synagogi i meczetu - który ma wyrażać ideę braterstwa i dialogu międzyreligijnego. Planowany kościół w Ur zdaje się wyrażać podobne tendencje. Pojawia się pytanie, czy tego rodzaju inicjatywy nie zaciemniają prawdy o jedyności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła katolickiego. Jeszcze w 2000 roku Kongregacja Nauki Wiary wydała deklarację Dominus Iesus, w której zdecydowanie piętnowała wszelkie idee mogące rzucać choćby cień wątpliwości i niepewności w tej kwestii. 

Źródła: Vaticannews.va, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(14)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy