13 września 2019

Instytut Jana Pawła II a tradycyjna nauka Kościoła. Zdumiewające poglądy wykładowców

(Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay.com)

Media donoszą o przydzieleniu kursów w Papieskim Instytutcie Teologicznym Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie wykładowcom uznającym dopuszczalność związków homoseksualnych w pewnych przypadkach. Tymczasem z częścią wiernych tradycyjnej nauce Kościoła uczonych zerwano współpracę.

 

Maurizio Chiodi poprowadzi kurs „teologiczna etyka życia”, a także seminarium doktorskie pod nazwą „Sumienie i rozeznanie. Tekst i kontekst rozdziału 8 Amoris Laetitia”.

 

Jak twierdzi portal Life Site News, ojciec Chiodi użył kontrowersyjnego rozdziału 8 dokumentu papieża Franciszka o rodzinie w celu usprawiedliwienia praktykowania w pewnych przypadkach antykoncepcji i związków homoseksualnych. W wykładzie z 2016 roku ojciec Chiodi powiedział, że w niektórych przypadkach odpowiedzialność wymaga zastosowania antykoncepcji.  Z kolei w 2019 roku w wywiadzie dla Avvenire stwierdził, że w pewnych sytuacjach relacje homoseksualne mogą być najbardziej „owocnym sposobem przeżywania dobrych związków”.

 

Z kolei ojccu Pier Davide Guenzi przydzielono wykłady dla doktorantów „Idea prawa naturalnego w Biblii” i kurs „Antropologia i etyka narodzin”. Duchowny w wywiadzie z Avvenire z lutego 2019 roku mówił o zaproszeniu do zrozumienia, że więź mężczyzny i kobiety nie wyczerpuje wszystkich form ludzkiej ekspresji także z uczuciowego punktu widzenia.  

 

Tymczasem kurs fundamentalnej teologii moralnej nauczany przez byłego przewodniczącego Instytutu Jana Pawła II Livio Melinę został zniesiony. To samo dotyczy kilku innych kursów z teologii moralnej.

 

Warto przypomnieć, że w 2016 roku na czele Instytutu stanął arcybiskup Vincenzo Paglia. W 2017 roku Watykan zmienił nazwę Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Od tej pory nazywa się on Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie.

 

Z kolei w lipcu 2019 przedstawiono nowe statuty uniwersytetu. Dokonano też zmian kadrowych uznanych przez krytyków za walkę z dziedzictwem Jana Pawła II.  

 

W trudnych czasach kryzysu dotykającego wielu ludzi Kościoła pamiętajmy, że podobne problemy wydarzały się  już wcześniej. Wystarczy wspomnieć kryzys ariański czy schizmę zachodnią. Za każdym razem jednak Kościół święty wychodził z nich obronną ręką.

 

Pamiętajmy o słowach Matki Bożej z Fatimy, o której pisali dzielni studenci „Na koniec Moje Niepokalane Serce zatriumfuje”.

źródło: lifesitenews.com

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie