1 maja 2021

Irlandia przywraca publiczne Msze Święte. Rząd zdejmuje trwający pięć miesięcy zakaz

(fot. Pixabay)

Premier Micheál Martin poinformował, że 10 maja rząd uchyli część obostrzeń dotyczących publicznego uczestnictwa w nabożeństwach.

Irlandczycy byli pozbawieni fizycznego uczestnictwa we Mszy św. przez pięć miesięcy. Ostatni raz, kiedy katolicy mogli spotkać się w kościołach (także w reżimie sanitarnym) to 26 grudnia 2020. Kościoły pozostawały otwarte jedynie na osobistą modlitwę, oraz w przypadku ślubów i pogrzebów z ograniczoną liczbą uczestników.

Decyzja rządu nie oznacza jednak całkowitego otwarcia kościołów. Wciąż zakazana będzie organizacja większych uroczystości; sakramentu Pierwszej Komunii czy Bierzmowania, a limit na ślubach i pogrzebach zostanie zwiększony do 50 osób.

Niegdyś katolicki kraj okazał się jedynym w Europie, gdzie całkowicie ograniczono fizyczny dostęp do Najświętszego Sakramentu. Dokonano tego w reżimie sanitarnym, gwałcąc przepisy Konstytucji, stwierdzającej niemożność władzy do jakiegokolwiek ograniczania kultu religijnego czy prześladowań grupy religijnej. W październiku wprowadzono rozporządzenie nakładające na kapłana 2,5 tys. euro kary, lub sześć miesięcy więzienia jeżeli odprawi Mszę z ludem. W tym czasie Irlandczycy mogli np. robić zakupy w marketach czy mieć dostęp do innych usług uznanych za „niezbędne”.

Źródło: lifesitenews.com
PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie