29 marca 2021

Islamiści głównymi podejrzanymi o dokonanie masakry chrześcijan w Indonezji

(źródło: pixabay.com)

Wiele wskazuje na to, że napastnicy, którzy zaatakowali w niedzielę katedrę Najświętszego Serca Jezusa w indonezyjskim Makasar, na południu wyspy Sulawesi byli powiązani z islamskimi radykałami na Filipinach. Do zdarzenia doszło w godzinach rannych czasu lokalnego, kiedy wierni uczestniczyli we Mszy Niedzieli Palmowej. Papież Franciszek modlił się wczoraj przed modlitwą Anioł Pański za poszkodowanych w wyniku tego zamachu.

 

Szef indonezyjskiej policji gen. Listyo Sigit Prabowo potwierdził w niedzielę wieczorem, że co najmniej jeden z dwóch terrorystów należał do grupy Jamaah Ansharut Daulah (JAD). „Grupa Jad”, która ponad dwa lata temu zorganizowała dwa ataki bombowe w katedrze Matki Bożej z Góry Karmel w Jolo na Filipinach.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W niedzielnym samobójczym zamachu zginęło dwóch podejrzanych terrorystów, mężczyzna i kobieta, a 20 wiernych zostało rannych, w tym również pracownik ochrony, który powstrzymał zamachowców przed wtargnięciem do świątyni.

 

Atak został potępiony przez wiele instancji w kraju. W specjalnym wideo-przesłaniu prezydent Indonezji Joko Widodo powiedział, że nakazał policji zdemaskowanie siatki terrorystycznej „aż do jej korzeni”. Dodał, że terroryzm jest zbrodnią przeciwko ludzkości i nie jest związany z żadną religią. – Wszystkie religie są przeciwne terrorowi… Państwo nie pozwoli, aby takie akty terroru się powtórzyły – stwierdził szef państwa.

 

Yaqut Cholil Qoumas, minister ds. religii, powiedział, że ten atak bombowy zaciemnia spokój życia społecznego. Ma on nadzieję, że policja jak najszybciej ujawni sprawcę tego haniebnego czynu.

 

Przewodniczący Wspólnoty Kościołów w Indonezji (PGI) ks. Gomar Gultom stwierdził, że ten zamach dopisuje się do listy aktów przemocy i terroru w Indonezji.

 

Wikariusz generalny archidiecezji Makasar o. Joni Payuk CICM w imieniu wspólnoty chrześcijańskiej stanowczo potępił ten akt terroru. Wyraził słowa uznania dla solidnej pracy administracji lokalnej, policji i sił wojskowych w podjęciu sprawnych działań i szybkie podjęcie śledztwa w tej sprawie oraz przeprowadzanie rewizji i przeszukań zmierzających do odbudowania poczucia bezpieczeństwa społecznego w Makasar.

 

Według ks. Willema Tulaka, proboszcza katedry, w mieście Makasar mieszka 1400 wiernych. W 80 proc. są to osoby pochodzenia chińskiego, a pozostali pochodzą z różnych obszarów i grup etnicznych: z Toraja, Manado, East Nusa Tenggara, Jawy.

 

KAI

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram