14 maja 2017

Istotne zwycięstwo partii Angeli Merkel. Czy to decydujący prognostyk przed wyborami do Bundestagu?

(Fot. Lukasz Kobus / Forum)

Zwycięstwo CDU Angeli Merkel oraz dotkliwa porażka SPD Martina Schulza – oto sondażowe wyniki z badania exit poll po niedzielnych wyborach do parlamentu regionalnego Nadrenii Północnej-Westfalii. To ważne rezultaty w perspektywie zbliżającego się dużymi krokami glosowania do Bundestagu.

 

Rezultaty sondażu ukazały się krótko po zamknięciu lokali wyborczych. Mówią, że nominalna chadecja uzyskała poparcie  34,5 proc. wyborców. Z kolei na socjaldemokratów głosować miało 30,5 proc. mieszkańców landu. Dla ugrupowania Schulza oznacza to w stosunku do 2012 roku spadek poparcia o niemal 9 procent.

Jeśli wyniki exit poll potwierdzą się, koalicja socjaldemokratów z Zielonymi będzie musiała oddać władzę „chrześcijańskim demokratom”. Do landtagu Nadrenii Północnej-Westfalii wejdą jeszcze Zieloni, liberałowie z FDP, a także Alternatywa dla Niemiec.

Głosowanie w tym 13-milionowym regionie, z racji jego potencjału gospodarczego i ludnościowego, określane jest mianem „małych wyborów do Bundestagu”. Mówi bowiem wiele o spodziewanym rozstrzygnięciu w głosowaniu ogólnokrajowym.

 

 

Źródło: onet.pl

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie