2 kwietnia 2020

Jak trwoga to do Boga. Niemcy ze strachu przed wirusem uciekają się do Pana

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

W obliczu zagrożenia epidemią koronawirusa powraca wiara w Jezusa Chrystusa. W Niemczech, kraju głęboko przeżartym rakiem laicyzacji, co trzeci obywatel modli się dzisiaj częściej, prosząc Pana Boga o ratunek przed chorobą.

 

Prymas Holandii kard. Willem Eijk w jednym z niedawnych wywiadów mówił, że w jego ocenie jednym z głównych korzeni powojennej sekularyzacji Europy jest błyskawiczne rozpowszechnienie filozofii indywidualizmu będącej wykwitem ery wielkiego dobrobytu. Holendrzy i obywatele innych krajów zachodnich, dzięki dobrej sytuacji ekonomicznej i wskutek rozwoju nowoczesnych technologii, ostatnio zwłaszcza mediów społecznościowych, stracili poczucie wzajemnej współzależności; to z kolei doprowadziło do porzucania tradycji i praktyk religijnych.

 

Obserwacje poczynione przez niderlandzkiego purpurata zdaje się potwierdzać kryzys wywołany epidemią koronawirusa. Przykładem są Niemcy, jeden z najbardziej zateizowanych krajów europejskich; w normalnym okresie za Odrą na Mszę świętą chodzi co niedziela zaledwie 9,5 proc. katolików, a na niedzielne nabożeństwo niespełna 2 proc. protestantów. Łącznie – tylko kilka milionów w ponad 80-milionowym państwie.

 

Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie konserwatywnego dziennika katolickiego „Die Tagespost”, w obliczu zagrożenia chorobą utracona lub zapomniana wiara po prostu powraca. Okazuje się, że aż co trzeci Niemiec modli się teraz częściej, niż w chwilach spokoju i braku poczucia zewnętrznego zagrożenia. Ankietowani przyznali, że proszą Pana Boga o opiekę nad sobą, swoimi rodzinami i przyjaciółmi.

 

Co ciekawe, do Jezusa Chrystusa uciekają się nie tylko starzy, ale także młodzi – w grupach wiekowych 18-29 lat oraz 30-49 lat modli się częściej 29 proc. badanych.

 

Oby nawrócenie to okazało się trwałe. Wierzymy, że Pan Bóg wyprowadzi dobro ze zła choroby, która nęka teraz kraj nasz i naszych sąsiadów.

 

Źródło: die-tagespost.de

Pach

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie