11 października 2015

Jakie dokumenty zakończą synod? Włoski watykanista: nie wiemy czy będzie to relacja czy adhortacja

(fot. REUTERS/Ina Fassbender / FORUM)

Nie jest pewne, czy owocem obradującego w Watykanie Synodu Biskupów będzie relacja końcowa, czy też adhortacja apostolska – zauważa na swym blogu włoski watykanista Sandro Magister z „L’Espresso”.

 

Magister przypomina, że podczas piątkowej konferencji prasowej arcybiskup Manili i jeden z czterech przewodniczących delegowanych, kard. Luis Antonio Tagle wyraził wątpliwości, czy obecny Synod zakończy się jakimś dokumentem. Filipiński purpurat przypomniał, że pierwszych Synodów za Pawła VI nie podsumowywała adhortacja. Papież ten pozwalał, aby Synod publikował własne dokumenty. Dopiero od „Evangelii nuntiandi” zaczęła się praktyka przedkładania przez ojców propozycji dla papieskiej adhortacji, ale zdaniem kard. Tagle Synod wcale nie musi ich wypracowywać. Zaznaczył, iż decyzję w tej sprawie podejmie obecnie Papież Franciszek, pomimo, że została ustanowiona grupa dziesięciu osób do jej przygotowania, a w poniedziałek 5 października sekretarz generalny Synodu, kard. Lorenzo Baldisseri stwierdził, że Relacja Końcowa ma być poddana pod dyskusję, przegłosowana i przekazana Ojcu Świętemu. Do tego celu miały zmierzać wszystkie prace tego gremium. W kalendarzu Synodu przewidziano, że w dniach 21-24 października ma zostać napisana Relacja Końcowa i przedstawiona w auli do dyskusji i głosowania.

 

Włoski watykanista zauważa, iż podczas sobotniego briefingu ks. Lombardi stwierdził, że nie jest pewne, czym zakończy się Synod, czy będzie jakiś dokument końcowy. Jeśli nie powstałby taki tekst to zakończeniem Synodu będzie papieska homilia.

 

Magister dodaje również, że zmieniono kolejność omawiania poszczególnych części Instrumentum laboris i ojcowie przeszli już do omawiania w auli trzeciej części tego dokumentu, poruszającej sprawy wywołujące największe emocje – między innymi dotyczące duszpasterstwa osób rozwiedzionych czy o skłonnościach homoseksualnych, pomijając relację kard. Petera Erdő. Tymczasem do środy, 14 października w małych grupach, circuli minores omawiane będę kwestie dotyczące części drugiej Instrumentum laboris.

 

KAI

MWł

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie