3 lutego 2018

Jarosław Kaczyński o ustawie o IPN: prezydent Duda powinien ją podpisać

(Jarosław Kaczyński. FOT.Adam Chelstowski/FORUM)

W ocenie Jarosława Kaczyńskiego prezydent Andrzej Duda powinien – zgodnie z zapowiedzią – złożyć swój podpis pod nowelą ustawy o IPN. Zdaniem prezesa PiS, tylko gdy udowodnimy, że jesteśmy suwerennym państwem możemy myśleć o łagodzeniu narracji w relacjach z Izraelem.

 

Jestem głęboko przekonany, że prezydent Andrzej Duda powinien iść tą drogą, którą zapowiadał, czyli podpisać nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – powiedział Jarosław Kaczyński w rozmowie z radową Jedynką. – A jeżeli chodzi o jakieś rozmowy, łagodzenie sytuacji, może być możliwe tylko wtedy, jeżeli my uznamy, że jesteśmy państwem suwerennym – dodał.

 

Zdaniem prezesa PiS, w Izraelu mówi się o Polakach w kontekście holokaustu, a pomija się Niemców. Pada określenie „naziści”, ale ono nie zawiera w sobie informacji o ich narodowości. – To Niemcy, a nie Polacy – i to trzeba bardzo mocno mówić, bardzo mocno głosić, trzeba się tutaj po prostu bronić, bronić i jeszcze raz bronić – podkreślił prezes PiS. Jego zdaniem, Polacy jako naród oskarżany o holokaust, nie ma żadnej przyszłości. Należy więc walczyć o dobre imię.

 

Jarosław Kaczyński przypomniał przy tym, że kwestionowany przez Izrael zapis jest błędnie interpretowany. Nasz kraj zaś odrzuca „bardzo radykalnie antysemityzm”, ale też mamy obowiązek walczyć z „akcją dyfamacyjną wobec Polski, czyli obrażania Polski, przypisywania nam win innych”. – W żadnym wypadku nie twierdzimy, że nie było Polaków, którzy mordowali Żydów, bo byli tacy Polacy. Ta ochrona narodu dotyczy ochrony narodu jako całości – wskazał. Tego rodzaju przypadki są bardzo bolesne, ale nie można przyjąć, że odpowiada za nie cały naród. – Gdyby istniało państwo polskie, to do takich rzeczy by z całą pewnością nie dochodziło – dodał prezes PiS.

 

W sprawie noweli ustawy o IPN, po głębokim rozeznaniu sprawy, Prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję, którą będzie uważał za najlepszą dla kraju – powiedział w sobotę rzecznik Prezydenta Krzysztof Łapiński. – Prezydent uważa, że Polska ma prawo do obrony swego dobrego imienia – dodał.

 

Minister potwierdził, że nowelizacja wpłynęła w piątek do Kancelarii Prezydenta. Jak zaznaczył, zgodnie z konstytucją głowa państwa ma 21 dni na podjęcie decyzji.

 

Źródło: gość.pl, prezydent.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie