15 sierpnia 2019

Jasna Góra: w tym roku odnotowano znaczący wzrost liczby pielgrzymów z całej Polski

(Fot. Twitter / Jasna Góra News)

Ponad 4 tysiące więcej pieszych pielgrzymów niż w zeszłym roku przybyło dotąd na Jasną Górę w tegorocznym „sezonie” pielgrzymkowym, od maja do 15 sierpnia. Tylko na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pany dotarły 64 grupy, a w nich 70 tys. osób. To duży wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym.

 

Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, tuż przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w dniach od 1 do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyły 64 piesze pielgrzymki, a w nich w sumie 70 tys. osób. Z samej tylko Warszawy w ośmiu pieszych pielgrzymkach przyszło na Jasną Górę w sumie 12,8 tys. pątników. Wszystkie statystyki wskazują, że tegoroczne pielgrzymki do Matki Bożej Częstochowskiej cieszyły się większym zainteresowaniem niż w roku ubiegłym.

 

Najliczniejsze, jak dotychczas, piesze pielgrzymki to: 39. Pielgrzymka Krakowska, w której wzięło udział 8,5 tys. osób, 308. Warszawska Pielgrzymka Piesza z liczbą ponad 6 tys. pątników i 41. Pielgrzymka Radomska, w której uczestniczyło także ponad 6 tys. wiernych. Zdecydowanym wzrostem liczby pieszych pielgrzymów mogą pochwalić się m.in.: pielgrzymka krakowska, radomska, kaliska i podlaska. 

 

Najdłuższą drogę do Częstochowy tradycyjnie przeszły: wyruszająca z Helu pielgrzymka kaszubska, która pokonała 638 km w 19 dni oraz pątnicy z grupy pielgrzymki szczecińsko-kamieńskiej wyruszający z Pustkowa. Ich rekolekcje trwały aż 20 dni, pątnicy ze Świnoujścia pokonali 625 km.

 

W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym, od 12 maja do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyły: 182 pielgrzymki piesze. Wędrowało w nich 86 tysięcy osób.

Na Jasną Górę przyjechały również 133 pielgrzymki rowerowe, a w nich 9 tys. 100 osób. To o prawie o 2 tys. wiernych więcej niż przed rokiem.

 

Kolejne pielgrzymki piesze i inne grupy przyjdą na Jasną Górę w kolejnych dniach, na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, która przypada 26 sierpnia. Przewodnicy zgodnie podkreślają, że pielgrzymki się „odmładzają”. W niektórych kompaniach aż 70 procent stanowili młodzi ludzie.

 

 

Źródło: KAI

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie