7 stycznia 2018

Jugendamt pokonany! Niemiecki sąd zdecydował, że Polacy odzyskają swoją córeczkę

(Fot. n-tv.de)

„Kilkunastomiesięczna dziewczynka (nasza obywatelka) zabrana przed kilkoma tygodniami przez niemiecki Jugendamt wraca do rodziców po spełnieniu warunków ugody przed sądem niemieckim. Jest dobrze”, poinformował w sobotę na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

 

Przypomnijmy: w połowie października ubiegłego roku dwie przedstawicielki Jugendamtu zabrały polskiemu małżeństwu mieszkającemu w Hamburgu ich córkę – Marcelinę. Co gorsza – „akcja” miała miejsce w nocy, kiedy dzieckiem opiekowała się jego babcia.

 

Na początku listopada rodzice dziewczynki zwrócili się z prośbą o pomoc w odzyskaniu dziecka do polskiego rządu. Dzięki szybkiej reakcji pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości, polskiego ambasadora w Berlinie oraz polskiego konsulatu w Hamburgu w tym tygodniu udało się zawrzeć ugodę przed niemieckim sądem, na mocy której Marcelina zostanie „zwrócona” rodzicom pod koniec stycznia. Aby jednak tak się stało muszą oni spełnić ściśle określone przez sąd warunki.

 

Wszystko wskazuje, że dziewczynka powróci do rodziców. Bardzo się cieszę z tego powodu – powiedział po ogłoszeniu wyroku wiceminister Wójcik. Dodał, że to drugi w ostatnim czasie sukces strony polskiej w starciu z niemieckim Jugendamtem – w październiku ubiegłego roku udało się bowiem odzyskać polskie dzieci zabrane ich matce w Berlinie.

 

Wójcik poinformował również, że już niedługo zostanie przedstawiona na forum UE propozycja państw Grupy Wyszehradzkiej regulująca „kwestie umieszczania dzieci w rodzinach zastępczych”. – Bardzo mocno występujemy o to, by dzieci miały zapewnione utrzymanie tożsamości. Zależy nam na tym, by – jeśli już dochodzi do takiej sytuacji – dzieci trafiały do rodziny, która mówi w języku kraju ich pochodzenia. Chodzi o zapewnienie dziecku kontaktu z językiem, kulturą i religią – powiedział zastępca Zbigniewa Ziobro.

 

Warto również podkreślić, że w nadchodzącym tygodniu w Sejmie RP odbędzie się drugie czytanie przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu ustawy dotyczącej „wykonywania niektórych czynności organu centralnego w sprawach rodzinnych”. Z informacji przedstawicieli resortu wynika, iż celem tej inicjatywy jest przede wszystkim nadanie organom państwa polskiego odpowiednich instrumentów prawnych „niezbędnych do reagowania w przypadkach odebrania za granicą dziecka polskiemu obywatelowi lub zagrożenia dobra dziecka”.

 

Źródło: interia.pl

TK

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie