7 czerwca 2021

Kalifornia: Liczba ofiar koronawirusa spadła o 25 procent…. po zmianie metodologii liczenia zgonów

(fot. Pixabay)

W hrabstwie Alameda w północnej Kalifornii zmieniono metodologię raportowania w sprawie Covid-19. Efekt? Liczba zgonów spadła o 25 procent.

Liczba ofiar śmiertelnych z powodu Covid-19 w hrabstwie Alameda spadła z 1634 do 1223 w piątek po tym, jak urzędnicy zaktualizowali metodologię raportowania przypadków zachorowań i zgonów z powodu Covid-19. Obecnie za zmarłe z powodu choroby wywoływanej przez koronawirusa Sars-Cov-2 uznaje się osoby, które bezpośrednio zmarły na Covid-19 i nie miały chorób współistniejących.

Wcześniej za „ofiarę” Covida uznawano każdą osobę, która zmarła, będąc jednocześnie zarażoną koronawirusem. Innymi słowy klasyfikowano jako „ofiary covidowe” wszystkich zmarłych pacjentów, u których wykryto koronawrisua, niezależnie od tego, co było główną przyczyną śmierci.

Wesprzyj nas już teraz!

Neetu Balram, rzecznik Departamentu Zdrowia Publicznego Hrabstwa Alameda zaznaczyła, że 411 osób usuniętych z listy zmarło z przyczyn „ewidentnie niespowodowanych przez Covid.”

Dr Amesh Adalja, ekspert ds. chorób zakaźnych i starszy naukowiec w Johns Hopkins Center for Health Security przyznał w rozmowie z „The Oaklandside,” że chociaż należy się spodziewać pewnych korekt, 25 proc. „wydaje się być wysokie”. Adalja nigdy nie spotkał się z tak dużą zmianą liczby zgonów w przypadku innych chorób zakaźnych.

W komunikacie prasowym Balram wyjaśniła, że „definicja śmierci z powodu Covid-19  w hrabstwie Alameda pozostawała w tyle za oficjalną definicją stanową, co wyjaśnia nagłą zmianę.”

„Hrabstwo Alameda wcześniej uwzględniało każdą osobę, która zmarła podczas zarażenia wirusem, w całkowitej liczbie zgonów Covid-19 w hrabstwie” – wyjaśnia komunikat prasowy Departamentu Zdrowia Alamedy. „Zgodność z definicją stanową będzie wymagać od hrabstwa Alameda zgłaszania jako zgonów Covid-19 tylko tych osób, które zmarły bezpośrednio w wyniku Covid-19 albo Covid-19 był główną przyczyną zgonu lub u których śmierci spowodowanej przez Covid – 19 nie można wykluczyć.”

W całej Kalifornii – w jednym z najludniejszych stanów – rzekomo zmarło z powodu Covid-19 ponad 67 tys. osób.

W USA panuje zamieszanie co do sposobu liczenia ofiar śmiertelnych. Wciąż toczy się debata, czy ludzie umierają „na” Covid-19, czy „z” Covid-19.

Pracownicy Kingsbrook Jewish Medical Center w Brooklynie w Nowym Jorku potwierdzają, że czasami pacjenci chorujący na nowotwory i będący w bardzo zaawansowanym stadium choroby przywożeni do szpitala z powodu trudności z oddychaniem, u których stwierdzono obecność koronawirusa, umierali i byli klasyfikowani jako ofiary covidowe. Osoby słabe, cierpiące na inne poważne schorzenia, jeśli trafią do szpitala z powodu zarażenia koronawirusem i mimo podjętej akcji ratunkowej umrą, są klasyfikowane jako zmarli z powodu Covid-19.

Na początku epidemii, w kwietniu zeszłego roku Deborah Birx, MD, koordynatorka Grupy Zadaniowej Białego Domu ds. Koronawirusa przyznała, że osoby, u których wykryto Covid-19, ale umarły z powodu innych występujących chorób, były klasyfikowane jako ofiary covidowe.

To oświadczenie i polityka stosowana przez stanowe Departamenty Zdrowia spowodowały zarzuty, że liczba rejestrowanych zgonów z powodu Covid-19 jest zawyżona, zwłaszcza, że zdarzały się sytuacje klasyfikowania ofiar wypadków śmiertelnych jako zmarłych z powodu Covid-20, jeśli wykryto u nich koronawriusa (sic!).

Wiosną i latem rządy federalne i stanowe stopniowo zmieniały taką politykę, twierdząc, że aby zgon można było uznać za związany z Covid-19, choroba ta musi odegrać pewną rolę.

Medycy przekonują, że Covid-19 może powodować niezwykle szeroki zakres powikłań klinicznych, poza zapaleniem płuc i niewydolnością oddechową. Może również powodować zakrzepy krwi, w tym udary i zawały serca.

Wskazuje się, że gdy umiera pacjent z koronawriusem, to „zwykle jest to kaskada zdarzeń, które prowadzą do śmierci – a nie jedna przyczyna” – tłumaczy Daniel Handel, dyrektor medyczny w South Central Region Indiana University Health w Bloomington.

Centers for Disease Control and Prevention zaleca lekarzom, by przy wypisywaniu świadectw zgonów „wykorzystać najlepszą ocenę kliniczną”. Jeśli wśród przyczyn i czynników powodujących zgon pojawi się Covid-19, wówczas zgodnie z wytycznymi, śmierć danej osoby klasyfikuje się jako zgon z powodu Covid-19.

Źródło: apnews.com, aamc.org

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez