7 lutego 2021

Kard. Mario Grech: Synodalność jest przyszłością Kościoła

Sekretarz Synodu Biskupów, kard. Mario Grech, chce zaangażować się w procesy synodalne w lokalnych Kościołach. Jak mówi, synodalność jest przyszłością. Dlatego także podjęto decyzję o przydaniu pierwszy raz w historii prawa głosu na Synodzie Biskupów kobiecie.

 

Purpurat w rozmowie z włoską edycją Vaticannews.va skomentował nominowanie nowych członków Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, z których jednym jest, pierwszy raz w historii, kobieta, francuska zakonnica Nathalie Becquart, mianowana podsekretarzem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kardynał wskazywał, że w rozumieniu papieża Franciszka synody mają być procesem słuchania, co pokazać miały przede wszystkim Synod Młodych oraz Synod Amazoński. Także włączenie w strukturę Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów s. Becquart jest elementem takiego rozwoju pojęcia synodalności. Przełomem jest to, że s. Becquart na kolejnym synodzie będzie miała prawo głosu; już podczas Synodu Amazońskiego część jego uczestników domagała się prawa głosu dla obecnych na nim kobiet. – Papież Franciszek kilka razy podkreślał wagę tego, by kobiety były silniej włączone w proces refleksji i podejmowania decyzji w Kościele. W ostatnich synodach grupa kobiet uczestniczyła jako eksperci lub słuchacze. Poprzez nominację dla s. Nathalie Becquart wraz z daniem jej możliwości udziału w synodzie z prawem do głosu, zostały otwarte drzwi. Zobaczymy, jakie kolejne kroki mogą zostać podjęte w przyszłości – powiedział kard. Grech.

 

Jak podkreślił kardynał, Sekretariat Generalny Synodu Biskupów stał się teraz bardziej synodalny, a to oznacza, że jest mniej klerykalny i mniej hierarchiczny.

 

Następnie purpurat komentował kwestię procesów synodalnych w różnych krajach. Niedawno papież Franciszek wezwał biskupów włoskich do zainicjowania procesu synodalnego. Taki proces, pod nazwą Droga Synodalna, trwa także w Niemczech i budzi duże zastrzeżenia, również w Watykanie.

 

Kard. Grech nie odniósł się wprost do żadnego kraju, wskazał jednak, że synodalność ma być przyszłością Kościoła. Wiele ma zostać zdecydowane na synodzie w roku 2022 poświęconym samej kwestii synodalności.

 

Ogłoszenie tematu następnego synodu o synodalności zostało podyktowane dynamiką synodalną, która obecna jest w Kościołach lokalnych, nawet jeżeli kontekst i modele są różne. Jeżeli Kościół we Włoszech pójdzie taką drogą, to może to ubogacić Kościół powszechny – powiedział maltański kardynał.

 

Jako Sekretariat Generalny Synodu Biskupów z dużym zainteresowaniem śledzimy różnorakie procesy synodalne, które obecnie trwają; oferujemy naszą gotowość do niesienia im pomocy. Są to okazje do wspólnego poszukania, jak promować i rozwijać styl synodalny, którego pragnie papież Franciszek, a do którego aspiruje wielu wierzących na całym świecie – podsumował.

 

Źródło: Vaticannews.va/eng

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 27 012 zł cel: 500 000 zł
5%
wybierz kwotę:
Wspieram