30 marca 2021

Kard. Burke: Watykan powinien potwierdzić, że papież popiera dokument Kongregacji Nauki Wiary

Stolica Apostolska powinna potwierdzić, że papież Franciszek zaaprobował dokument Kongregacji Nauki Wiary ws. zakazu błogosławienia związków homoseksualnych, uważa kard. Raymond Burke. W jego ocenie reakcja wielu biskupów, księży i świeckich na świecie na dokument jest na tyle gwałtowna, iż domaga się zajęcia przez Watykan wyraźnego stanowiska.

 

15 marca Kongregacja Nauki Wiary opublikowała responsum, w którym przypomniała, iż w Kościele katolickim niedozwolone jest błogosławienie związków homoseksualnych oraz związków pozamałżeńskich (na przykład rozwodników). Wywołało to falę krytyki i agresji w środowiskach nominalnie katolickich w wielu krajach. Szczególnym oburzeniem zareagował Kościół niemieckojęzyczny, gdzie, wbrew nauczaniu papieży, od dawna błogosławi się homoseksualne związki, a teraz chce się przenieść tę praktykę na płaszczyznę formalną. W ocenie kard. Raymonda Burke’a te gwałtowne reakcje na świecie sprawiają, iż Stolica Apostolska powinna potwierdzić swoją wolę. Szczególnie pilne jest wykazanie, że papież Franciszek zaaprobował dokument Kongregacji; w dokumencie wprawdzie zapisano, iż Ojciec Święty zgodził się na jego publikację, ale krytycy twierdzą, jakoby nie była to prawda.

 

Odrzucenie [dokumentu Watykanu] jest po prostu wyrazem światowości, zeświecczenia, które wkroczyło do Kościoła wraz z agresywną homoseksualną agendą, która zdominowała niektóre kręgi kościelne, w tym niektórych biskupów – powiedział kard. Raymond Burke w rozmowie z red. Raymondem Arroyo w EWTN.

 

Według kardynała nie jest do końca jasne, jakie stanowisko w sprawie błogosławienia związków homoseksualnych i dokumentu Kongregacji zajmuje sam Franciszek. 21 marca wygłosił krótkie przemówienie, w którym pochwalał sianie ziaren miłości i odżegnywał się od teoretycznych potępień, co wielu zwolenników ideologii LGBT zinterpretował jako odcięcie się od dokumentu Kongregacji. Takie rozumienie spraw wyłożył na przykład oficjalny magazyn jezuitów w USA, America.

Myślę, że to trzeba wyjaśnić. Stolica Apostolska widząc, że takie twierdzenia padają w oficjalnym magazynie jezuitów w Stanach Zjednoczonych, musi jasno podkreślić, że Franciszek rzeczywiście zaaprobował ten dokument i go popiera – powiedział kardynał.

 

Pytany o swoją ocenę dokumentu Kongregacji purpurat odparł, iż jest on bardzo potrzebny.

Pokazuje po prostu to, czego Kościół zawsze nauczał i co praktykował odnośnie skłonności do osób tej samej płci – zaznaczył. Jak dodał, dokument nie jest w żadnej mierze zaskakujący. Podkreślił, że pewnego wyjaśnienia wymaga fragment dokumentu mówiący o pozytywnych elementach w związkach jednopłciowych; należy go rozumieć w ten sposób, że osoby żyjące w takich związkach mogą mimo tego faktu pozostać w różnych aspektach dobrymi ludźmi. To nie zostało jednak precyzyjnie wyjaśnione.

 

Na koniec kard. Burke skomentował też głośną wypowiedź belgijskiego biskupa Johana Bonny’ego, który od lat wspiera agendę LGBT. – Jeżeli biskup ma problem z tym, co oświadczyła Kongregacja Nauki Wiary, musi zadać sobie pytanie, czy zgadza się z wiarą katolicką. A jeżeli nie trzyma się wiary katolickiej, powinien zrezygnować z urzędu. Nie powinien piastować urzędu biskupa diecezjalnego, to jest po prostu nieakceptowalne. Tak nie może być – wskazał.

 

Źródło: LifeSiteNews.com

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie