14 lutego 2020

Kard. Claudio Hummes: kwestia żonatych kapłanów będzie wracała, aż do rozwiązania

(for. Max Rossi / REUTERS)

Brazylijski kardynał, długoletni zwolennik wyświęcania żonatych mężczyzn na kapłanów powiedział, że należy rozwiązać kwestię święceń viri probati. „Musi zostać rozwijana i zakończona” – powiedział, komentując papieską adhortację posynodalną „Querida Amazonia”.

 

Jeden z liderów zeszłorocznego Synodu Amazońskiego, kard. Claudio Hummes odnosząc się to kwestii wyświęcania żonatych mężczyzn w odległych rejonach Amazonii, podkreślił, że papieska adhortacja nie kończy rozważań na ten temat. Dyskusję o możliwości wprowadzenia święceń viri probati, zdaniem hierarchy podejmie papież wraz z urzędami Stolicy Apostolskiej.

 

W tekście opublikowanym na łamach brazylijskiego „Estadão”, kard. Hummes powiedział, że ta kwestia „będzie ponownie podniesiona”, oraz musi zostać „rozwinięta i zakończona”. Znany co najmniej od 2006 r. orędownik wyświęcania żonatych mężczyzn na kapłanów, podkreślił konieczność kontynuowania tej kwestii aby „nie została odłożona na półkę”.

 

Papież Franciszek w adhortacji „Querida Amazonia” napisał; „Nie będę tutaj omawiał wszystkich zagadnień obficie wyłożonych w Dokumencie końcowym. Nie zamierzam go zastępować ani też powtarzać”. Stąd przekonanie, iż tezy zawarte w dokumencie końcowym Synodu Amazońskiego cały czas pozostają aktualne – wśród nich zaznaczona konieczność wyświęcania żonatych mężczyzn w rozległych rejonach Amazonii.

 

Takie przekonanie podziela kard. Hummes. Jego zdaniem Kościół „musi stosować się do swoich zaleceń”. Z kolei przewodniczący Konferencji Episkopatu Brazylii, bp Walmor Oliveira de Azevedo podkreślił, że brak wspomnienia o kwestii wyświęcania żonatych mężczyzn w papieskim dokumencie nie oznacza, że Dokument końcowy synodu „można spalić”.

 

Źródło: ncregister.com

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie