14 października 2021

Kard. Michael Czerny: Amazońska synodalność to wzór dla świata. Rozmawiamy znowu o viri probati

Będziemy znowu rozmawiać o viri probati. Sprawa poluzowania celibatu znowu wraca, uważa kardynał Michael Czerny. Jak dodaje, Kościół w Amazonii jest wzorem dla świata. Amazoński model synodalności miałby inspirować Kościół powszechny.

Na Synodzie Amazońskim wielu uczestników postulowało częściowe zniesienie obowiązku celibatu. Chodziło o wprowadzenie viri probati, żonatych mężczyzn, którzy otrzymywaliby święcenia kapłańskie.

Papież nie podjął jednak tej propozycji w posynodalnej adhortacji Querida Amazonia. Kardynał Michael Czerny, który był sekretarzem specjalnym Synodu Amazońskiego, uważa jednak, że ten temat będzie teraz wraca – bo Kościół w Ameryce Południowej ma modelowy charakter dla świata.

Wesprzyj nas już teraz!

Kardynał Michael Czerny jest obecnie podsekretarzem w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka w Kurii Rzymskiej. Dykasterią kieruje kard. Peter Turkson. Czerny to kardynał kreowany przez samego Franciszka.

W niedawnym wywiadzie powiedział, że sprawa viri probat jest w jego ocenie nadal otwarta. Chociaż papież Franciszek nie podjął tego tematu w Querida Amazonia i nie zdecydował o wprowadzeniu viri probati, to zarazem tego nie wykluczył. W rozmowie ze szwajcarskim portalem kath.ch kard. Czerny stwierdził, że decyzja Franciszka o pozostawieniu tej sprawy wynikała z pragnienia, by jeszcze się nad tym zastanowić. Ponadto Franciszek miał chcieć, by inne sprawy zostały załatwione najpierw.

Purpurat podkreślił też, że w Kościele katolickim w Amazonii już od pewnego czasu eksperymentuje się z synodalnością, dlatego Kościół ten jest wzorem dla całego świata. To model rozwiązań, jakie mogą zostać wcielone w życie w Kościele powszechnym po zakończeniu obecnego Synodu Biskupów o synodalności w roku 2023.

Źródło: kath.ch

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(7)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie