3 lipca 2019

Kard. Reinhard Marx: obecnie nie ma możliwości udzielania święceń kapłańskich kobietom

(Kard. Marx. FOT.:Michael Thaidigsmann, commons.wikimedia.org)

Kard. Reinhard Marx mówi otwarcie o wyświęcaniu na kapłanów żonatych mężczyzn. Nie widzi obecnie możliwości udzielania święceń kobietom, ale uważa, że dyskusja na ten temat powinna trwać. Twierdzi też, że gdyby to on był papieżem, natychmiast powierzyłby kobietom najwyższe stanowiska w Watykanie.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx był gościem poniedziałkowego wydania programu telewizji NDR „Reinhold Beckmann trifft…”. Mówił między innymi o roli kobiet w Kościele katolickim. Jak stwierdził, panie mogłyby kierować nawet watykańskimi kongregacjami. – Gdybym to ja był papieżem, to bym to zrobił – powiedział. Jak tłumaczył hierarcha, nie jest konieczne, by „ministerstwami” Stolicy Apostolskiej kierowali kardynałowie bądź arcybiskupi.

 

Zdaniem purpurata nie ma obecnie możliwości udzielania święceń kapłańskich kobietom. Jak podkreślił, w Kościele katolickim istnieje „długa tradycja”, zgodnie z którą kapłaństwo jest przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn. Co więcej – św. Jan Paweł II wypowiedział się w tej sprawie niezwykle jasno. Według arcybiskupa Monachium dyskusja na temat dopuszczania kobiet do święceń powinna w każdym razie toczyć się dalej.

 

Kard. Marx mówił także o celibacie. Powiedział, że jest to niezwykle cenna forma życia i naśladowanie samego Pana Jezusa Chrystusa. Z drugiej strony – jak wskazał – zadaje sobie pytanie, czy „wszystkich, którzy stają się kapłanami, powinno się wybierać tylko z tej [tj. bezżennej] grupy”.

 

Niemieckojęzyczni biskupi odgrywają wiodącą rolę w przygotowaniach do Synodu Amazońskiego, który zbierze się w październiku w Rzymie. Na Synodzie poruszone zostaną tematy wyświęcania żonatych mężczyzn (viri probati) oraz ewentualne nowe formy posługi kobiet w Kościele. Sam Marx nie uczestniczy bezpośrednio w pracach przedsynodalnych, ale robią to między innymi: bp Franz-Josef Overbeck, bp Erwin Kräutler, kard. Walter Kasper czy kard. Christoph Schönborn. Głównym odpowiedzialnym za synod jest mający niemieckie korzenie kard. Claudio Hummes.

 

 

Źródła: katholisch.de / pch24.pl

Pach

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie