8 czerwca 2021

Czasami nie rozumiałem, co robi Opatrzność, ale zawsze wierzyłem, że Bóg jest obecny we wszystkich tych wydarzeniach – mówi kardynał George Pell, były prefekt Sekretariatu ds. Gospodarki. Dziś kończy on 80 lat.

 

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego purpurat powraca przede wszystkim do ponad rocznego pobytu w więzieniu. Trafił tam na podstawie fałszywych oskarżeń o nadużycia. Na uniewinnienie musiał czekać 404 dni. W więzieniu – jak przyznaje – przekonał się o potrzebie wytrwałości i znaczeniu rzeczy najbardziej podstawowych, takich jak wiara i przebaczenie.

Hierarcha opowiada, że w więzieniu zdecydował się na pisanie dziennika. Przede wszystkim ze względów historycznych, bo dziś rzadko się zdarza, by kardynał został uwięziony. Z drugiej strony wiedział, że pisanie dziennika jest też dobrą terapią. – To samo czynił na przykład święty Paweł, kiedy był pozbawiony wolności – mówi kardynał.

Moja wiara i modlitwa miała wpływ na moje przeżywanie tej sytuacji. To kompletnie zmienia położenie osadzonego. Często to dziś powtarzam, że mój pobyt w więzieniu był sprawdzianem dla wiary chrześcijańskiej. Okazało się jak ona sprawdza się w praktyce – podkreśla duchowny.

Ja jestem tego żywym przykładem, że to czego uczy Kościół o modlitwie, łasce, cierpieniu rzeczywiście funkcjonuje. Zwłaszcza fakt, że możemy wykorzystać nasze osobiste cierpienia dla jakiegoś dobra, jednocząc je z męką Chrystusa. Jako chrześcijanie wiemy, że dzięki Jego męce zostaliśmy odkupieni. O tak, ta świadomość znaczenia naszego cierpienia zmienia wszystko – podkreśla.

Kardynał po raz kolejny wezwał do wykorzenienia nadużyć seksualnych względem małoletnich. Są one rakiem na ciele Kościoła. Podkreślił, że w Australii zostały podjęte działania, by wyeliminować tę plagę. Wszyscy jednak biskupi i kapłani muszą zrozumieć, że nie można pozwolić, by ten skandal znów się powtórzył. Dodał on zarazem, że te bolesne wydarzenia świadczą o naszej niewierności względem nauczania Jezusa. Jak wskazał, gdyby przestrzegano wszystkich przykazań, nie doszłoby do takiej sytuacji.

 

Źródło: VaticanNews.va / KAI

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie