4 listopada 2019

Kardynał Ruini: zniesienie celibatu to błąd, ulegamy duchowi świata

(Fot. Pacific Press / Alamy / Forum)

To prawda, że wiele wspólnot cierpi na brak kapłanów. Jest więc zrozumiałe, że pojawiło się dążenie do wyświęcania żonatych mężczyzn, za czym opowiedziała się większość Synodu o Amazonii. Moim zdaniem jest to jednak błędny wybór. Mam nadzieję – i o to się modlę – że w posynodalnej adhortacji papież tego nie zatwierdzi – powiedział kardynał Camillo Ruini.

 

Hierarcha był jedną z kluczowych postaci pontyfikatu Jana Pawła II. Przez 17 lat w imieniu papieża jako kardynał-wikariusz kierował duszpasterstwem rzymskiej diecezji. Przez 16 lat stał na czele episkopatu Włoch.

 

Kardynał Ruini przypomina, że celibat jest wymownym znakiem całkowitego oddania Bogu i służbie braciom, zwłaszcza dzisiaj, gdy świat jest silnie naznaczony erotyzmem. Rezygnacja z celibatu, choćby w wyjątkowych przypadkach, byłaby uleganiem duchowi świata, który coraz bardziej usiłuje przeniknąć do Kościoła i który trudno byłoby ograniczyć do wyjątkowych sytuacji, takich jak w Amazonii. Zdaniem włoskiego kardynała, przeciwko zniesieniu celibatu przemawia też głęboki kryzys małżeństwa.

Zdaniem kard. Ruiniego, na aktualny kryzys powołań jest tylko jedno rozwiązanie: my chrześcijanie, a zwłaszcza my kapłani i zakonnicy, musimy być bliżej Boga, prowadzić życie bardziej święte i nieustannie prosić Go o to wszystko – mówi włoski kardynał.

88-letni purpurat przyznał, że w tym wieku często już myśli o życiu przyszłym. Pomaga mu w tym modlitwa, teologia, a także znaki z zaświatów, które niekiedy do nas docierają. Są nimi na przykład tak bardzo liczne uzdrowienia za wstawiennictwem św. Ojca Pio czy św. Jana Pawła II.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

Polecamy nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie