10 września 2021

Kijów: kościół św. Mikołaja wraca do rąk katolików

Po burzliwych dziejach neogotycki kościół pod wezwaniem św. Mikołaja w Kijowie zostanie znów przekazany katolickiej wspólnocie. Konsensus ukraińskich władz państwowych i religijnych w tej dochodzi do skutku po akcji kijowskich katolików, którzy prowadzili w tej intencji „różańcowy maraton modlitewny”.

Kościół św. Mikołaja przy ulicy Wielkiej Wasylkowskiej w centrum Kijowa to jedna z dwóch rzymskokatolickich świątyń wybudowanych w tym mieście przed rokiem 1917. Autorem projektu był miejscowy architekt Władysław Horodecki, który z czasem został nazwany „kijowskim Gaudím”. Po wkroczeniu bolszewików kościół został odebrany wiernym i przeznaczony do celów świeckich. W roku 1980 zaczął służyć jako sala koncertowa i siedziba Narodowego Domu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Dopiero po upadku komunizmu do świątyni zaczęło powoli wracać życie religijne. Wspólnota katolicka uzyskała zgodę na organizowanie nabożeństw, musiała jednak wynajmować budynek sakralny od władz miejskich. 30 lat trwało upominanie się o zwrot własności, co szczęśliwie udało się po rozpoczęciu „różańcowego maratonu modlitewnego”, w odpowiedzi na który władze zdecydowały się zrealizować zeszłoroczne postanowienia w tej sprawie.

Wesprzyj nas już teraz!

Oświadczenie wydała Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych. „Z zatroskaniem śledzimy wydarzenia związane ze sprawą zwrotu kościoła św. Mikołaja parafii rzymskokatolickiej w Kijowie. Ogólnie wiadomo, iż zgodnie z Dekretem Prezydenta Ukrainy nr 329 z 18 sierpnia 2020 i rozporządzeniem Gabinetu Ministrów Ukrainy nr 1203 z 16 września 2020 świątynia św. Mikołaja ma zostać przekazany w stałe bezpłatne użytkowanie gminie katolickiej” – czytamy.

Kościół wciąż jest siedzibą Domu Muzyki, w związku z czym Rada wyraziła nadzieję, że „dojdzie do porozumienia i współpracy pracowników kultury ze wspólnotą kościelną, gdyż jest to jedyna słuszna droga, oparta na sprawiedliwości, wzajemnym szacunku i twórczym optymizmie”.

Źródło: KAI

FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie