15 września 2021

Kolejny ksiądz w Nigerii porwany! Kanclerz diecezji wzywa do modlitw o jego powrót

– Z wielkim bólem oznajamiam wam porwanie naszego kapłana, Bensona Bulusa Luki – mówił kanclerz nigeryjskiej diecezji Kafanchan. Zdarzenie miało miejsce 13 września 2021, około 20:45, kiedy napadnięto go w miejscu zamieszkania, przy Kościele Św. Mateusza. W swoim wystąpieniu kościelny urzędnik prosił wiernych o modlitwę za bezpieczny powrót uprowadzonego. To kolejny atak tego rodzaju w najludniejszym kraju Afryki.

Benson Bulus Luka, posługujący w Anchunie, w stanie Kaduna, został porwany ze swojego domu 13 września. Atak miał miejsce wieczorem tuż przed godziną dziewiątą. W odpowiedzi na to wydarzenie kanclerz diecezji Kafanchan, Ks. Emmanuel Uchechukwu nalegał, aby wierni prosili w modlitwach o bezpieczny powrót o. Bensona. Jednocześnie apelował o powstrzymanie się od jakichkolwiek aktów samosądu. Zapewnił, że władze diecezji użyją wszystkich legalnych możliwości, by zagwarantować szybkie i bezpieczne uwolnienie [uprowadzonego kapłana]. Oby ukrzyżowany przyśpieszył rychłe i bezwarunkowe oswobodzenie swojego księdza i wszystkich porwanych, zakończył kanclerz.  

Nigeryjski kapłan jest już kolejną ofiarą nasilających się w tym kraju porwań i ataków na katolicki kler. Gnębią one katolików regularnie za sprawą islamskich terrorystów spod znaku Boko Haram. Sytuację pogarsza również konflikt pomiędzy chrześcijańskimi rolnikami a pasterskim plemieniem Fulani, w większości wyznającym Islam. Na tle sporu o ziemię również Fulani rozpoczęli prześladowania Kościoła. Od początku 2021 roku porwania doświadczyło wielu księży, niektórych czekała śmierć z rąk prześladowców. W maju zaatakowano Parafię Św. Wincentego Ferreriusza w diecezji Sokoto. W trakcie napadu uprowadzono dwóch kapłanów: braci Alfonsa Bello i Joe Keke. Dwa miesiące później to samo spotkało O. Eliasza Juma Wadę, który zdołał zbiec po dziewięciu dniach niewoli.  

Wesprzyj nas już teraz!

W świetle tych prześladowań Nigeryjski episkopat zażądał, aby rząd wziął pełną odpowiedzialność za ich powstrzymanie. Śmierć z rąk porywaczy, morderczy pasterze[Fulani], bandyci i organizacje terrorystyczne uczyniły Nigerię jednym z najbardziej uciśnionych krajów na ziemi, ubolewali pasterze Kościoła w oświadczeniu z 26 sierpnia bieżącego roku. Władze muszą wykazać więcej oddania i szczerości w tej walce i wziąć pełną odpowiedzialność za szerzącą się w kraju kulturę przemocy i bezkarność, dodawali.

 

Źródła: catholicnewsagency. Com

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez