25 stycznia 2017

Ksiądz Luis Carlos Uribe Medina z kolumbijskiej diecezji Pereira został przez swojego zwierzchnika, biskupa Rigoberto Corredora Bermúdeza, ukarany suspensą, czyli zawieszeniem. Serwis Rorate Caeli uważa, że powodem nałożenia kary jest dokonana przez duchownego publiczna krytyka nowego podejścia do sakramentów: małżeństwa, spowiedzi oraz Eucharystii, jaka została wyrażona w papieskiej adhortacji Amoris laetitia. W dokumencie nakładającym suspensę możemy przeczytać mocne zarzuty pod adresem ks. Uribe Mediny, ze schizmą włącznie.

 

Dekret diecezji Pereira nr 1977 z 16 stycznia roku 2017, na mocy którego ks. Luis Carlos Uribe Medina został suspendowany, informuje, że karę zastosowano za „publicznie i prywatnie odrzucenie przez siebie [tj. ks. Uribe Medinę-red.] doktrynalnych i duszpasterskich nauk Ojca Świętego Franciszka, głównie dotyczących małżeństwa i Eucharystii”.

 

16 stycznia biskup Rigoberto Corredor Bermúdez wezwał księdza Luisa Carlosa Uribe Medinę do złożenia wyjaśnień w sprawie swojego stanowiska. Do rozmowy doszło w obecności czterech innych duchownych. W trakcie spotkania suspendowany kapłan bronić miał swojej postawy, którą w dokumencie określono jako przeciwną Ojcu Świętemu Franciszkowi. Wobec tego hierarcha i obecni przy rozmowie kapłani stwierdzili, że ks. Uribe Medina „odłączył się publicznie od komunii z papieżem i Kościołem”.

 

W dokumencie potwierdzającym nałożenie kary kanonicznej jest również mowa o schizmie i niechęci pozostawania w łączności z Kościołem. Decyzję o suspendowaniu kapłana podparto mocnymi fragmentami Kodeksu Prawa Kanonicznego. Ponadto – jak czytamy – „ks. Luis Carlos Uribe Medina, bez powiadomienia swojego biskupa albo władz diecezjalnych, porzucił parafię Santa Cecilia w Pueblo Rico, departament Risaralda”.

 

Z tych powodów kapłan został „zawieszony w wykonywaniu posługi kapłańskiej” oraz otrzymał „zakaz szerzenia swoich idei przeciwnych wierze katolickiej i kościelnej dyscyplinie”.

 

„Wierni Kościoła katolickiego są proszeni o nie kierowanie się naukami wyżej wspomnianego księdza dopóty, dopóki nie zaakceptuje on doktryny i nauk Namiestnika Chrystusowego” – czytamy w kurialnym piśmie, które zachęca wiernych do modlitwy za kapłana.

 

Tradycjonalistyczny serwis internetowy Rorate Caeli podaje, że powodem ukarania suspensą księdza Luisa Carlosa Uribe Mediny jest krytykowanie przez niego „nowej doktryny” duszpasterskiej, dopuszczającej do sakramentu Komunii Świętej osoby rozwiedzione żyjące w związkach niesakramentalnych, które utrzymują z cywilnym partnerem kontakty seksualne. Taką sytuację przewidują (wedle niektórych interpretacji) zapisy papieskiej adhortacji Amoris laetitia, co wywołuje coraz silniejsze obawy wśród wiernych i duchownych katolickich.

 

Źródło: rorate-caeli.blogspot.com

Tłumaczenie: Jan Franczak

MWł

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie