11 października 2021

Komisarz Jourova wieszczy rozpad Unii z powodu Polski

(Fot. YVES HERMAN / Reuters / Forum)

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości polskiej ustawy zasadniczej nad prawem unijnym w kwestiach nieobjętych traktatami, wzbudził histeryczne reakcje eurokratów. W poniedziałek głos zabrała Viera Jourova, wiceszefowa Komisji Europejskiej.

 

Zdaniem komisarz, Unia Europejska wręcz „zacznie się rozpadać”, o ile nie sprzeciwi się oczeczeniu polskiego TK.

Wesprzyj nas już teraz!

– Jeżeli nie będziemy w UE trzymać się reguły, że równe zasady są tak samo respektowane w całej Europie, to cała Europa zacznie się rozpadać – stwierdziła Jourova, cytowana przez agencję Reutersa.

Dlatego będziemy musieli zareagować na ten nowy rozdział, który polski Trybunał Konstytucyjny zaczął otwierać – podkreśliła eurokratka.

 

„W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP. Za niezgodny z konstytucją TK uznał też przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów” – przypomina portal Tysol.pl.

 

Źródło: Tysol.pl

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(31)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy

Udostępnij przez