30 czerwca 2022

Koniec budowy „muru” na granicy z Białorusią. Ruszyła instalacja zapory elektronicznej

(Fot. Michal Kosc / Forum)

Ruszyła budowa bariery elektronicznej na granicy z Białorusią. Odebrano już 160 kilometrów zapory fizycznej. Wykonawcy zapewniają, że zgodnie z planem do czwartku (30 czerwca) zakończą jej stawianie. Natomiast od 1 lipca przestanie obowiązywać zakaz dotyczący przebywania osób postronnych na terenach 183 przygranicznych miejscowości.  

Budowa rozpoczęła się 25 stycznia 2022 roku. Aktualnie odebrano już do użytku prawie wszystkie odcinki zapory. Mierzy ona 5,5 metra wysokości i rozciąga się na 187 km podlaskiego odcinka granicy polsko-białoruskiej. Zapora jest wyposażona w specjalne przejścia dla zwierząt (24 przejścia dla dużych zwierząt i 140 dla małych) – analogicznie, jak przy budowie autostrad. Rzeki graniczne, cieki wodne (zapora posiada specjalne przepusty wodne) tereny bagienne nie będą zagrodzone zaporą fizyczną, a elektroniczną.    

Bariera na polsko-białoruskiej granicy będzie ważnym elementem bezpieczeństwa w systemie ochrony granicy państwowej. Pomoże funkcjonariuszom Straży Granicznej w zapewnieniu szczelności granicy. A ruszyła właśnie instalacja bariery elektronicznej.

Wesprzyj nas już teraz!

– Oprócz tego, że powstała bariera fizyczna, która oczywiście jest cennym elementem systemu ochrony granicy, to najważniejsza będzie bariera elektroniczna. To system różnych czujników i kamer, które będą reagować na ruch w pobliżu granicy. Pozwoli to nam monitorować granicę, nie tylko będąc bezpośrednio na linii granicy, ale także z placówek SG – powiedziała nam Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka Podlaskiej Straży Granicznej.

W momencie próby przekroczenia granicy Straż Graniczna dostanie o tym sygnał z zapory elektronicznej i będzie mogła wysłać w to miejsce funkcjonariuszy. Koszt budowy bariery elektronicznej to co najmniej 332 mln zł. Powstanie ona na odcinku 202 km – czyli o kilkanaście kilometrów dłuższym niż budowana zapora fizyczna.

Powodem budowy zapory na granicy z Białorusią jest presja wywołana działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki. Wspierana przez białoruskie służby specjalne akcji przerzutu obywateli wielu państw przez granicę z UE rozpoczęła się latem 2021 roku i trwa do dziś.

Wraz z zakończeniem prac budowlanych przestanie obowiązywać ograniczenie dotyczące przebywania w nadgranicznej strefie, obejmującej 183 miejscowości w województwach podlaskim i lubelskim. Nowa regulacja – obowiązująca od 1 lipca – dotyczyć będzie już tylko pasa o szerokości 200 metrów od linii granicznej.

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 313 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram