3 sierpnia 2016

Kard. Franciszek Macharski stał się przewodnikiem na drogach miłosierdzia dla całej Ojczyzny – mówił bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w bazylice ojców franciszkanów w Krakowie. W uroczystych nieszporach przy trumnie zmarłego wczoraj kard. Franciszka Macharskiego uczestniczyło kilkuset wiernych.

W wypełnionej po brzegi bazylice pw. św. Franciszka w Krakowie odbyły się nieszpory przy trumnie zmarłego wczoraj kard. Franciszka Macharskiego. Ciało z trumną Zmarłego przeniesiono z kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich. W uroczystościach uczestniczył m.in. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, biskupi pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś i Damian Muskus, liczni księża oraz mieszkańcy Krakowa.

 

Bp Jan Zając podkreślił, że kard. Franciszek Macharski pielgrzymował do sanktuarium Bożego Miłosierdzia niedawno, 20 maja w dniu swoich urodzin. „Zanim dotrzemy na Wawel wędrujemy duchowo na łagiewnickie wzgórze miłosierdzia, aby wraz z św. s. Faustyną oraz św. Janem Pawłem II wyśpiewać hymn wdzięczności ku czci Bożego miłosierdzia, które jest niezawodnym źródłem nadziei na trzecie tysiąclecie” – mówił hierarcha.

 

Biskup przypomniał, że kard. Macharski wybrał na biskupie zawołanie trzy proste słowa „Jezu ufam Tobie” i podkreślił, że kardynał wiedział, że po latach okupacji i reżimu komunistycznego najlepszą drogą jest droga miłosierdzia i tą drogą z pokorą prowadził rzesze wiernych także przez lata stanu wojennego. „Stał się przewodnikiem na drogach miłosierdzia dla całej Ojczyzny” – mówił bp Zając.

 

„Autorytet moralny zdobył nie dzięki biegłości w rozgrywkach politycznych, chociaż był wspaniałym dyplomatą, ale przede wszystkim dzięki mądrości zawartej na kartach Ewangelii, do której nas zachęcał, którą żył na co dzień” – podkreślił bp Zając.

 

Były kustosz łagiewnickiego sanktuarium podkreślił ogromną troskę kard. Macharskiego o ludzi chorych, bezdomnych, biednych oraz o każde poczęte dziecko. I dodał, że dzięki niemu w archidiecezji krakowskiej powstały liczne domy pomocy, kościoły i kaplice.

 

W bazylice ojców franciszkanów licznie zgromadzili się mieszkańcy Krakowa, którzy modlą się przy trumnie kard. Franciszka Macharskiego. Modlitwy będą trwało także w czwartek. Natomiast o godz. 17 rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, a po niej kondukt pogrzebowy przejdzie przez ul. Grodzką do Katedry na Wawelu, gdzie w piątek odbędą się główne uroczystości pogrzebowe. Zgodnie ze swoim życzeniem kard. Macharski spocznie w wawelskiej krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją św. Stanisława.

 

KAI

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie