25 maja 2012

Król Norwegii nie jest już zwierzchnikiem luteranów

(fot. Tor Atle Kleven / wikimiedia.no)

W czwartek norweski parlament zmienił konstytucję, zmieniając dotychczasową pozycję wspólnoty luterańskiej względem państwa. Król przestał być oficjalnym zwierzchnikiem tej grupy.


Norweskie państwo nadal będzie finansować pensje osób duchownych i innych pracowników wspólnoty, którzy nie są opłacani przez samorząd. Reforma w tej kwestii ma zostać przeprowadzona w późniejszym okresie. Król stracił jednak prawo mianowania biskupów i proboszczów.  

 

– To jest decyzja, która jest korzystna zarówno dla naszego kościoła, jak i dla państwa – stwierdził rzecznik luteraów w Norwegii Svein Harberg. Pod norweskim parlamentem przeciwko rozdzieleniu wspólnoty od państwa demonstrowało jednak kilkadziesiąt osób, uznając decyzję za „zamach stanu”.

 

Oficjalnie członkami wspólnoty luterańskiej w 5-milionowej Norwegii jest prawie 80 proc. mieszkańców. W praktyce w obrzędach uczestniczy tylko ok. 2 proc.  

 

Decyzja parlamentu oficjalnie wchodzi w życie 15 czerwca.

 

 

Źródło: TVP INFO

kra

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie