25 listopada 2019

Króluj nam, Chryste: w sercach, w rodzinach, parafiach!

W trzecią rocznicę złożenia Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana na krakowskich Łagiewnikach odbyło się sympozjum pod hasłem „Króluj nam, Chryste!” . Licznie zgromadzeni prelegenci w Auli Jana Pawła II przy Bazylice Bożego Miłosierdzia wygłosili szereg przemówień, w których omówili różnorodne aspekty Intronizacji Chrystusa Króla i przedstawili plany na przyszłość związane z tym dziełem.

 

W otwierającym to wydarzenie wystąpieniu, prof. dr hab. inż. Andrzej Flaga przedstawił dalsze plany i postulaty związane z Intronizacją. Wśród nich znalazła się m. in. budowa pomnika Chrystusa Króla, który prawdopodobnie stanie w Krakowie, na dużym kopcu usypanym w miejscu obecnie prowadzonych prac remontowych, pomiędzy dwoma Sanktuariami: Bożego Miłosierdzia i Jana Pawła II. Konstrukcja ma mieć wysokość 40 metrów, a prowadzić do niej będą schody po każdej stronie kopca. Masywny monument zdominuje jedną z największych arterii Krakowa i będzie przypominać o królowaniu Jezusa Chrystusa. Prof. Flaga postulował również przywrócenie polskiego godła państwowego z 1919 r., z krzyżem w koronie i bez komunistycznych rozet na skrzydłach, a także wpisanie Jezusa Chrystusa Króla i Pana do preambuły nowej polskiej konstytucji.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Bardzo ważny głos podniósł bp Stanisław Jamrozek, delegat Komisji Episkopatu Polski ds. Ruchów Intronizacyjnych z Archidiecezji Przemyskiej, który rzucił zupełnie nowe światło na całe zagadnienie, zauważając, że największe trudności dla królowania Jezusa Chrystusa są w naszych sercach. – Akt intronizacji to doskonała okazja, aby pokazać, że Jezus ma prawo być obecny w życiu publicznym i w życiu każdego z nas. […] Ale też okazja do tego, aby mobilizować się do wytężonej pracy nad sobą, nad swoimi słabościami. Zachęta, aby na nowo uchwycić się Pana, a wtedy będziemy mogli także pociągnąć innych do Chrystusa. Bo ktoś, kto idzie za Chrystusem, staje się świadkiem dla świata, a dzisiaj takich świadków bardzo potrzeba – mówił.

 

Prelegenci przedstawili możliwości rozwoju dzieła intronizacji z trzech różnych perspektyw: księdza diecezjalnego, osoby konsekrowanej oraz świeckiej. Piotr Pikuła, katecheta, mąż i ojciec czwórki dzieci mówił: Droga do królowania Jezusa Chrystusa prowadzi przez rodzinę. Małżonkowie świadczą o Bogu nie tylko sobie nawzajem i swoim dzieciom, ale też innym rodzinom, które ich znają i całemu społeczeństwu (…). Z kolei ks. prof. Marek Chmielewski podkreślał znacznie parafii jako podstawowej komórki budującej Kościół powszechny. Wskazywał on, że chociaż w czasach masowej migracji ludności, także wewnątrz Polski, parafia nie ma już takiego znaczenia jako jednostka terytorialna i budująca społeczność lokalną, to w dalszym ciągu pełni dwie elementarne funkcje: przepowiadania i sakramentalną. W łączności z całym Kościołem powszechnym, to właśnie w parafii koncentruje się życie sakramentalne i nauczanie o Bogu. Natomiast s. Loyola Opiela SBDNP, jako wychowawca dzieci i młodzieży szkolnej mówiła o najmłodszych jako jednym z podstawowych nośników Chrystusa, które przyjmują wiarę w prostocie swojego serca i są często bliżej Boga niż uczeni teologowie. Siostra wymieniła przy tym wielkie zagrożenia czyhające na dzieci we współczesnym świecie: aborcję, rozbite rodziny i dążenia do zawładnięcia systemem edukacji przez siły wrogie Kościołowi.

 

Sympozjum zwieńczyła Koronka do Bożego Miłosierdzia i Eucharystia sprawowana przez abp Andrzeja Dzięgę z diecezji szczecińsko-kamienieckiej.

 

Uroczystość Chrystusa Króla jest jednym z najmłodszych świąt w Kościele katolickim. Została ustanowiona w 1925 r. przez papieża Piusa XI i obchodzona jest w ostatnią niedzielę roku liturgicznego. W to święto, 19 listopada 2016 r. w krakowskich Łagiewnikach abp Marek Jędraszewski ogłosił Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

 

Marcin Więckowski

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 904 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram