17 kwietnia 2015

„Krwawy Kociołek” odpowie za Grudzień’70? Sąd Najwyższy zdecydował

(fot.Krystian Maj/FORUM)

Wicepremier rządu PRL, Stanisław Kociołek stanie ponownie przed sądem. W środę Sąd Najwyższy uchylił wyrok uniewinniający go od oskarżenia o „sprawstwo kierownicze” masakry na Wybrzeżu.

 

Kociołek został uniewinniony przez sądy I i II instancji, które uznały, że nie może być mowy o skazaniu go za „sprawstwo kierownicze” krwawej pacyfikacji protestów robotniczych na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku.

 

Przypomnijmy, że wówczas rząd PRL ogłosił podwyżkę cen, co wywołało manifestacje robotnicze. Kociołek zachęcał wówczas protestujących, by zaprzestawszy zgromadzeń udali się do pracy. Nazajutrz otworzono ogień do robotników, którzy uwierzyli w zachęty Kociołka. Wicepremier komunistycznego rządu miał również wydać zgodę na użycie broni palnej z ostrą amunicją.

 

Sędziowie w sądach I i II instancji nie wzięli pod uwagę wszystkich dowodów przedstawianych przez prokuraturę. Sąd Najwyższy uwzględnił w związku z tym kasację prokuratury, przyznając, że sprawa odpowiedzialności Kociołka za mord na Wybrzeżu nie została właściwie zbadana.

 

Sądowa sprawa Grudnia’70 trwa od 1998 roku. Dotychczas na 2 lata w zawieszeniu skazano dwóch b. wojskowych – Mirosława W. i Bolesława F.

 

 

Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”, interia.pl

ged

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie