6 marca 2020

Ks. Stanisław Małkowski: bez Boga nie ma jedności, tylko jej niegodziwe namiastki

(By Bartosz Zieliński (Own work) [CC BY 1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/1.0)], via Wikimedia Commons)

„Świętość w życiu doczesnym jest możliwa w każdych warunkach i w każdym wieku. Szczere nawrócenie prowadzi do świętości we wspólnocie z Bogiem, który naszej świętości pragnie”, pisze na łamach tygodnika „Warszawska Gazeta” ks. Stanisław Małkowski.

 

Legendarny kapelan „Solidarności” przypomina, że świętość wieczną można osiągnąć przez nawrócenie i dobrą, szczerą spowiedź z rozgrzeszeniem. „Natomiast świętość w życiu doczesnym osiąga się przez wytrwałe współdziałanie z łaską”, dodaje.

 

„Wielki Post jako czas pokuty, nawrócenia i rozważania męki Pańskiej, przygotowuje do przeżycia Wielkanocy w jedności z Chrystusem Zmartwychwstałym. Duchowe wskrzeszenie darowuje zbawienie i zapowiada przyszłe osobiste zmartwychwstanie. Społecznym skutkiem nawrócenia i przyjęcia miłości Bożej, jest jedność międzyludzka na ziemi i w Niebie”, podkreśla ks. Małkowski.

 

Na potwierdzenie swoich słów kapłan cytuje słowa prymasa Stefana Wyszyńskiego z 1946 roku: „Największą troską Chrystusa Pana, wziętą z Serca Ojca Przedwiecznego, jest utrzymanie jedności na świecie. Wszystko bowiem wyszło z jedności Bożej, wszystko przez jedną miłość Ojcowską powstało i wszystko z pomocą tej miłości ma wrócić do tej jedności. Nic więc dziwnego, że Kościół Święty, wyszkolony przez swego Bożego Założyciela, pielęgnuje w swej nauce i czynie apostolskim jedność i pragnie ją utrzymać za wszelką godziwą cenę”.

 

Jak zauważa ks. Małkowski „bez Boga w jedności Osób Trójcy Świętej jedność międzyludzka jest niemożliwa i nieosiągalna, stosowane bywają natomiast jej szkodliwe namiastki”.

 

„Ideologiczne i polityczne próby tworzenia jedności ludzi między sobą, nie są i nie mogą być skuteczne ani godziwe. Wiara w Boga w Trójcy Świętej Jedynego prowadzi do jedności we wspólnocie Nieba, ale również umożliwia ziemską jedność wierzących. Świat bez podziałów i wojen przestaje być utopią pod warunkiem naśladowania Boga w Chrystusie, gdy władzę ludzką poddaje się władzy Bożej w znaczeniu posłuszeństwa i uczestnictwa”, podsumowuje ks. Stanisław Małkowski.

 

Źródło: tygodnik „Warszawska Gazeta”

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie