10 czerwca 2021

Lista lektur szkolnych do zmiany. Znamy szczegóły propozycji resortu ministra Czarnka

(Filip Blazejowski / Gazeta Polska / Forum)

Bez „Zaczarowanej zagrody” i „Winnetou”, za to z „Zemstą” i „Placówką”- Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje dotyczące nowej listy lektur szkolnych.  Wśród „nowych” autorów są m.in. Karol Wojtyła, kard. Stefan Wyszyński, J.R.R. Tolkien czy Witold Pilecki.

Do 8 lipca będą trwały konsultacje w sprawie, którą resort ministra Przemysława Czarnka zajmuje się już od kilku miesięcy. Według MEiN powodem zmian jest dostosowanie nowego indeksu lektur do obowiązującej podstawy programowej.

Jak twierdzi ministerstwo, zmiany wiążą się z zaproponowaniem takich pozycji książkowych, które warto omawiać z uczniami ze względu na ich walory edukacyjne i wychowawcze (czytelny system wartości), elementy konstrukcyjne utworu (konstrukcja świata przedstawionego, wyraziście zarysowana akcja) oraz warstwę językową utworu (polszczyzna staranna, pozbawiona wulgaryzmów i kolokwializmów, nadmiernych ozdobników).

Wesprzyj nas już teraz!

W klasach I-III MEiN proponuje dodanie m.in. następujących pozycji: Julity Grodek „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie” i Piotra Kordyasza „Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły” (fragmenty). Jednocześnie zaleca usunięcie m.in. „Zaczarowanej zagrody” Aliny i Czesława Centkiewiczów. Dodane lektury mają realizować zapis podstawy o samodzielnym czytaniu wybranych książek, również w odniesieniu do orientacji historycznej – relacjonuje Dziennik Gazeta Prawna. Natomiast  lektury, które powinny zostać usunięte „nie korespondują z wymaganiami zawartymi w podstawie programowej dotyczącymi emocjonalnego rozwoju ucznia” – dodaje gazeta.

Z listy lektur dla uczniów klas IV-VIII ministerstwo chce usunąć „Winnetou” Karola Maya i „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” Nancy Kleinbaum. W zamian proponuje m.in.: „Wielkiego rybaka” Lloyda Cassela Douglasa oraz „Placówke” i „Zemstę” Aleksandra Fredro. Tutaj według resortu ministra Czarnka  „zaproponowane utwory literackie pozwolą uczniom na odwoływanie się do wartości uniwersalnych, związanych z postawami społecznymi, narodowymi, religijnymi i etycznymi. (…) Książki te skłaniają do refleksji, pobudzają wyobraźnię, poruszają tematy atrakcyjne dla młodego czytelnika”.

W szkołach ponadpodstawowych z kanonu lektur maja być usunięte m.in. dzieła księdza Piotra Skargi, Tadeusza Konwickiego, Jana Parandowskiego i Marcina Świetlickiego. Wśród nowych propozycji MEiN znajdujemy książki Karola Wojtyły, kardynała Stefana Wyszyńskiego, Witolda Pileckiego, Juliusza Słowackiego, Stefana Żeromskiego i Henryka Sienkiewicza.

Źródło: gazetaprawna.pl

JSJK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(11)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram