17 sierpnia 2022

Litwa we wrześniu otworzy swoje przedstawicielstwo na Tajwanie. Jaka będzie odpowiedź Pekinu?

(fot. EPA/RITCHIE B. TONGO Dostawca: PAP/EPA.)

„Litwa we wrześniu otworzy swoje przedstawicielstwo na Tajwanie, a szefem misji będzie Paulius Lukauskas, obecny doradca premier Ingridy Szimonyte”, poinformowało w środę ministerstwo gospodarki i innowacji. Wizytę w Republice Chińskiej zapowiada przewodnicząca litewskiego parlamentu Viktorija Czmilyte-Nielsen.

Litewski resort gospodarki wyraża oczekiwania, że „przedstawicielstwo handlowe w Tajpej pomoże rozwinąć reprezentację gospodarczą Litwy w regionie Azji Południowo-Wschodniej i przyspieszy realizację wspólnych projektów z Tajwanem”.

„Tajwan jest włączony do (grupy) priorytetowych rynków Litwy w zakresie współpracy innowacyjnej, eksportu i bezpośrednich inwestycji zagranicznych”, czytamy w komunikacie resortu.

Wesprzyj nas już teraz!

Według danych tego ministerstwa w pierwszej połowie br. eksport towarów i usług pochodzenia litewskiego na Tajwan wzrósł o jedną trzecią i osiągnął wartość 11,5 mln euro. Wymiana handlowa w pierwszym półroczu br. między obu krajami wyniosła 90,6 mln euro, co oznacza wzrost o 92 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

Litwa zacieśniła współpracę z Tajwanem w ubiegłym roku. W listopadzie w Wilnie otwarto przedstawicielstwo Tajwanu i zapowiedziano otwarcie litewskiej misji w Tajpej.

Działania te spotkały się z natychmiastową reakcją ze strony Chin, które nie uznają Tajwanu za oddzielne państwo, a za swoją zbuntowaną prowincję. Przed rokiem Chiny odwołały swojego ambasadora w Wilnie i zażądały od Litwy, by wycofała swojego ambasadora w Pekinie.

W ubiegłym tygodniu ChRL w reakcji na wizytę na Tajwanie litewskiej wiceminister transportu ogłosiła, że zrywa współpracę z Litwą w dziedzinie transportu. W odpowiedzi Wilno wskazało, że państwo ma prawo do wybierania partnerów gospodarczych, zarówno krajowych, jak i regionalnych.

Kancelaria prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy podkreśliło, że „Litwa przestrzega swoich zobowiązań międzynarodowych i polityki jednych Chin”, ale też ma prawo do „rozwijania stosunków gospodarczych z innymi państwami i regionami świata”.

Wizytę na Tajwanie zapowiedziała przewodnicząca litewskiego parlamentu Viktorija Czmilyte-Nielsen. Poinformowała, że do wspólnego wyjazdu będzie namawiała też szefów parlamentów innych państw Unii Europejskiej.

Im więcej państw demokratycznych demonstruje swoje poparcie i stanowisko w sprawie Tajwanu, i opiera się próbom dyktowania warunków przez Chiny, tym silniejsze stają się nasze stanowiska – powiedziała dziennikarzom Czmilyte-Nielsen. (PAP)

 

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 160 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram