29 marca 2021

Lwów: Rezurekcja u franciszkanów po raz pierwszy bez języka polskiego

(fot. Aeou, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons)

Działacz na rzecz społeczności polskiej ze Lwowa Zbigniew Pakosz podaje, że w tym roku Msza św. rezurekcyjna we franciszkańskim kościele św. Antoniego odbędzie się wyłącznie w języku ukraińskim. Liturgia będzie transmitowana w ukraińskiej telewizji. To pierwsza taka sytuacja od czasu wprowadzenia Novus Ordo Missae w 1969 roku.

 

Informacje na stronie internetowej rzymskokatolickiej parafii św. Antoniego we Lwowie potwierdzają te doniesienia. W opublikowanych tam najnowszych ogłoszeniach parafialnych z rozpiską Mszy świętych, przy liturgii rezurekcyjnej, która ma się odbyć w Niedzielę Wielkanocną 4 kwietnia o godz. 8:00, widnieje skrót (ua), który oznacza, że będzie ona sprawowana w języku ukraińskim. U franciszkanów we Lwowie Msze święte odprawiane są w trzech językach: codziennie po polsku i ukraińsku, a raz w miesiącu także po rosyjsku. Jednak rezurekcja zawsze była tam odprawiana po polsku, odkąd w 1969 roku w Kościele łacińskim na całym świecie wprowadzono zwyczajną formę rytu rzymskiego w językach narodowych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Komentujący to wydarzenie lwowianie oraz sympatycy Lwowa nie kryją swojego oburzenia. Większość z nich wpisuje je w szerszy kontekst „ukrainizacji” Kościoła łacińskiego za Bugiem. Rzeczywiście, obecnie większość rzymskich katolików na Ukrainie to etniczni Ukraińcy lub osoby, u których zupełnie zatarła się świadomość polskiego pochodzenia. Jednakże – co podkreślają komentujący – kościół św. Antoniego jest szczególnie mocno związany z polską społecznością Lwowa, ponieważ to głównie dzięki Polakom, którzy zdecydowali się pozostać w mieście po II wojnie światowej, świątynia i parafia przetrwały.

 

Szczególne zasługi na tym polu położył o. Rafał Kiernicki – jedyny zakonnik, który pozostał w mieście pod sowiecką okupacją. Kościół św. Antoniego był jednym z zaledwie dwóch kościołów rzymskokatolickich we Lwowie – obok Katedry Łacińskiej – który nie został zamieniony na magazyn i w którym Msze święte odbywały się bez przerwy przez cały okres komunistyczny.

 

Jedna z komentujących osób wspomniała dla porównania, że w Wilnie w większości kościołów od lat praktykuje się odprawianie dwóch rezurekcji, jednej po polsku i drugiej po litewsku, dzięki czemu żadna ze społeczności nie czuje się pokrzywdzona; zadała przy tym retoryczne pytanie, dlaczego nie jest możliwe zastosowanie podobnego rozwiązania we Lwowie. Inny komentujący zauważył natomiast, że cały problem nie miałby w ogóle miejsca, gdyby wciąż sprawowano Msze święte w tradycyjnym rycie rzymskim, po łacinie.

 

Kościół św. Antoniego wybudowano w latach 1618–1630. Zniszczony przez prawosławnych Kozaków w czasie powstania Chmielnickiego, został odbudowany w latach 1669–1739 w stylu rokokowym i w tej formie istnieje do dzisiaj. Jest jednym z najstarszych zachowanych zabytków w historycznym centrum Lwowa.

 

Źródła: Facebook.com / antoni.lviv.ua

 

Marcin Więckowski

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(13)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 126 904 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram