25 maja 2021

Mali: islamscy bojownicy zacierają ręce. Drugi przewrót wojskowy w ciągu roku zwiększa ich wpływy

(Fotograf: PAUL LORGERIE, Archiwum: Reuters / FORUM)

Najważniejsi przedstawiciele władz Mali – prezydent Bah Ndaw, premier Moctar Ouane i minister obrony Souleymane Doucoure zostali aresztowani przez tamtejszych wojskowych i  przewiezieni do wojskowej bazy w miejscowości Kati leżącej około 20 kilometrów na północ od stolicy kraju Bamako. To kolejny przewrót wojskowy w tym afrykańskim kraju w ostatnich miesiącach.

Zamach miał miejsce kilka godzin po usunięciu z rządu Sadio Camary i Modibo Kone – ministrów odpowiedzialnych za wojsko i bezpieczeństwo. To najprawdopodobniej oni stanęli na czele wojskowych, którzy przeprowadzili przewrót.

W Mali od dłuższego czasu jest niestabilnie. Tymczasowy rząd powstał dziewięć miesięcy temu po… przewrocie wojskowym. Miał on zorganizować wybory, które zostały zaplanowane na luty przyszłego roku.

Przewrót i niepewna sytuacja w kraju może uaktywnić grupy bojowników islamskich powiązanych z Al-Kaidą i tak zwanym Państwem Islamskim, które kontrolują duże obszary kraju na północy Mali.

 

Źródło: PolskieRadio24.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie