18 czerwca 2021

Małopolska Kurator Oświaty krytykuje „równościowe” działania UJ. Rektor uczelni odpowiada

(Fot. PCh24TV)

„Szok! Uniwersytet Jagielloński zamienia się w agencję towarzyską! Przygotowuje ofertę wg płci kulturowych. Pierwsza polska wyższa uczelnia, z historią od 1364 r. stosuje segregację studentów po neomarksistowsku”, napisała w środę na Twitterze małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. W odpowiedzi na ten wpis rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel wystosował list otwarty, w którym stwierdził m.in., że UJ „stanowczo sprzeciwia się temu, by kolejne pokolenia dorastały w przekonaniu, że nienawiść staje się normą społeczną”.

Do swojego wpisu Barbara Nowak załączyła fragment ankiety, w którym studenci mają podać swoją płeć, a do wyboru mają m.in.: kobieta, mężczyzna, transkobieta, transmężczyzna, niebinarna. Ankietę otrzymało od Działu Bezpieczni UJ, odpowiedzialnego za „równe traktowanie członków społeczności akademickiej, 38 tys. studentów najstarszej polskiej uczelni wyższej.

https://twitter.com/Br_Nowak/status/1405038847667412998

Wesprzyj nas już teraz!

Zdaniem władz uczelni, małopolska kurator użyła w swoim wpisie niefortunnych, antagonizujących określeń.

„Nie oczekuję od Pani przeprosin za słowa wymierzone w członków Wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znając Pani poprzednie wypowiedzi nie spodziewam się, żeby pod wpływem mojego listu doszła Pani Kurator do przekonania, że osoba sprawująca funkcję publiczną, związaną z odpowiedzialnością za wychowanie młodego pokolenia, nie ma prawa używać języka, który obraża, narusza godność osób i instytucji. Ponieważ jednak jestem człowiekiem wierzącym w moc dialogu i siłę nadziei, piszę do Pani ten list”, napisał w opublikowanym w czwartek liście otwartym do małopolskiej kurator rektor UJ prof. Jacek Popiel.

„Słowa mają swoje konsekwencje. Słowa, wypowiedziane przez Panią Kurator nie są zawieszone w próżni. Dotykają istnień ludzkich, nieraz kruchych i przepełnionych obawami, dla których każda kolejna publiczna wypowiedź może stać się tą, która doprowadzi do tragicznych konsekwencji”, napisał rektor Popiel.

„Mowa nienawiści nie jest wymysłem, abstrakcją. Napędzana słowami spirala agresji, skierowana wobec jakiejkolwiek grupy społecznej, oderwana od badań i faktów naukowych, błądząca wśród potocznych przekonań, wyrastająca z niewiedzy i lęków wywołanych obcością, może stać się inspiracją do bezpośrednich ataków i aktów przemocy”, ocenił rektor.

 

Źródło: rmf24.pl, Twitter

TK

https://pch24.pl/opinie/zachod-juz-tu-jest-uj-i-sprawa-niebinarnej-ankiety/

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(14)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy