20 lipca 2018

Marsz Równości pod patronatem prezydenta miasta. Dokąd zmierza Poznań?

(Jacek Jaśkowiak na Marszu Równości w 2016 r. Fot. M. Lapis/Forum)

Tegoroczny Marsz Równości w Poznaniu zostanie objęty honorowym patronatem prezydenta „stolicy Wielkopolski” Jacka Jaśkowiaka. Poznańska homoparada odbędzie się 11 sierpnia (sobota).

 

Prezydent Jaśkowiak jest znany ze wsparcia, jakiego od kilku lat udziela przedstawicielom subkultury LGBT i wszelkiej maści lewicowym organizacjom walczącym o „wolność, równość i braterstwo”. Regularnie bierze on również udział w organizowanych od wielu lat w Poznaniu Marszach Równości. – Marsz Równości symbolizuje to, że wszyscy ludzie są równi. Niezależnie od wyznania, rasy czy orientacji seksualnej. W ten sposób pokazujemy tolerancję dla innych – tłumaczył samorządowiec podczas homoparady w 2017 roku.

 

Decyzja o udzieleniu przez Jaśkowiaka patronatu tegorocznej edycji manifestacji LGBT w Poznaniu to swoisty przełom w tej sprawie. Po raz pierwszy bowiem w piętnastoletniej historii poznańskiego homowydarzenia prezydent miasta udzielił mu oficjalnego poparcia. To także drugi tego typu przypadek w Polsce – wcześniej bowiem patronat nad Marsz Równości w Gdańsku objął Paweł Adamowicz.

 

Zwróciliśmy się do prezydenta z oficjalnym wnioskiem i dostaliśmy pozytywną odpowiedź. Bardzo nas to cieszy i liczymy, że włodarze kolejnych miast pójdą w tym samym kierunku. Szczególnie jeśli chodzi o miasta, w których marsz organizowany jest w tym roku po raz pierwszy. Zależy nam na poparciu samorządów – powiedział Mateusz Sulwiński, rzecznik prasowy Grupy Stonewall, organizatora wydarzenia.

 

Prezydent wierzy, że wydarzenie to będzie kolejną sposobnością do budowania szerokiej integracji obywatelskiej. Jest też przeciwny wszelkiego typu wykluczeniom, a udział w Marszu uważa za dobrą okazję, by to zaakcentować. Chciałby, by w Poznaniu wszyscy czuli się dobrze, bez względu na orientację seksualną, wiek, pochodzenie, wyznanie i światopogląd. Zwraca też uwagę, że w ostatnich latach zmieniło się podejście poznaniaków do tego wydarzenia – chętniej biorą w nim udział, także rodzice z dziećmi, a ci, którzy nie maszerują – odnoszą się do uczestników przyjaźniej. Oczywiście, mogą mieć miejsce próby zakłócenia tej imprezy, ale w ubiegłym roku było to raczej radosne wydarzenie, które przebiegło spokojnie – podkreśliła z kolei Hanna Surma, rzeczniczka prezydenta.

 

Źródło: polskatimes.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie